Zvedá se zájem o myslivost u mladých žen. „Díky ženám v poslední době úroveň výcviku u ohařů velmi zvedla,“ přiznává předseda Kynologické komise okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí.
Honitbu u Radonic na Českobudějovicku smí myslivci využívat už jen do konce dubna. „Hospodařili jsme na revíru více než dvacet let a do dnešní doby jsme vysvětlení nedostali,“ říká jeden z nich.
„Je nás aktivních 15 ze 40, ostatní jsou postarší, sil jim ubývá a na čekanou se jim chodit nechce. Všechno je na nás mladých, ale mladí mají rodiny, chodí do práce,“ popisuje myslivec ze Sedlce.
„Máme příliš vysoké stavy zvěře v porovnáním s tím, jaký máme stav lesa,“ popisuje pro iROZHLAS.cz vedoucí katedry ekologie lesa na České zemědělské univerzitě v Praze Miroslav Svoboda.
Myslivcům se podařilo vyjednat výjimku, aby zůstaly otevřené obchody se zbraněmi a střelivem. Tento materiál se totiž nesmí prodávat přes e-shopy. Lovci tak mohou pokračovat v odstřelech.
Výjimka podle ministerstva zemědělství předchází škodám v zemědělství a na lesích, dopravním nehodám při střetu se zvěří i šíření nemocí jako africký mor prasat.
Během víkendu se počet divočáků pozitivně testovaných na africký mor prasat (AMP) zvýšil o devět na 40 kusů. Veterináři celkem evidují 75 uhynulých zvířat.
Tradice honů se mění. Dnešní honitba se neobejde bez reflexních vest, a naopak oproti minulosti zcela postrádá alkohol. Na prvním místě je totiž bezpečnost účastníků.
Myslivci na Rychnovsku se shodují, že divokých prasat je několikanásobně víc, než by mělo být. Jejich přemnožení způsobuje vysoké škody místním zemědělcům.