Myslivci vyrážejí na hony, oblékají se do reflexních vest
Tradice honů se mění. Dnešní honitba se neobejde bez reflexních vest, a naopak oproti minulosti zcela postrádá alkohol. Na prvním místě je totiž bezpečnost účastníků.
V těchto dnech se myslivci vydávají do lesů, aby si vzali na mušku hlavně přemnožená divoká prasata. Není to ale pravidlo.
„Jedná se o naháňku na černou zvěř. Bude ještě upřesněno, co všechno se bude lovit. Je to spojeno i se zkouškami loveckých psů, tedy honičů. Je hlavně zkoušeno vyhánění černé zvěře," doplnil předseda českolipského mysliveckého sdružení Jaroslav Vosáhlo.
Hustý lesní porost a také horší viditelnost kvůli počasí jsou rizikové faktory, kterým se dnes myslivci snaží předcházet reflexním oblečením.
Myslivci vyrážejí do lesů na hon divoké zvěře. Namísto známých zelených uniforem se ale oblékají do reflexních vest. Na jednom honu byl i reportér Tomáš Mařas
V minulosti bylo běžnou praxí, že se účastníci honu posilnili nebo zahřáli kapkou alkoholu. To je dnes nemyslitelné.
„Dát si kořalku v dnešní době vůbec není možné, protože lidi používají střelné zbraně, tak aby nedošlo k nějakému zranění nebo k ohrožení lidského života. Za celý den není možné požívat alkohol," potvrdil Josef Fridrich, jeden z účastníků honu.
Honitba začíná tradičním mysliveckým troubením a rozdáním instrukcí těm, kteří nahánějí zvěř. Představa, že se dav lidí se psy bezhlavě nahrne do lesa, je ale mylná. Jak myslivci potvrzují, vše má jasná pravidla.