Angela Merkelová vzpomíná. Také na Ukrajinu
Tento týden bývalá německá kancléřka Angela Merkelová představila své 700stránkové paměti. Jestli se na některé její svědectví čekalo více než na jiné, pak to jsou její kontakty s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.
Na Putina v německých souvislostech za Merkelové byli jak Němci, tak zbytek světa samozřejmě nejzvědavější, ale skoro stejný zájem všichni jeví i o postoje exkancléřky k válce na Ukrajině.
Ta za zcela správný krok považuje své odmítnutí ukrajinského vstupu do NATO: „Po pečlivém zkoumání a vyhodnocení této otázky jsem dospěla k závěru, že to bylo správné a že jsem pro to měla velmi pádné důvody,“ prohlásila Angela Merkelová, která vzápětí dodala, že v této otázce nebyli jednotní ani sami Ukrajinci a většina jich vlastně byla proti.
Bránila se také častým ukrajinským námitkám proti budování plynovodu North Stream 2, jehož existence předem podlamovala možnosti ukrajinského vlastního vývozu této suroviny.
Merkelová k tomu namítá, že levný ruský plyn (připomeňme, že výstavba začala až po ruské anexi Krymu) byl v zájmu německé ekonomiky.
„A také jsem nechtěla přerušit všechny naše ekonomické svazky s Ruskem,“ pokračovala a zdůraznila, že svou nedávnou minulost ve vztazích s Ukrajinou i s Ruskem rozhodně nepovažuje za omyl či chybu.
Díky, paní Angelo!
Zároveň ve svých pamětech s názvem Svoboda, které si už může přečíst i české publikum, trvá na tom, že při svých četných jednáních s ruským prezidentem Putinem nikdy nebyla naivní a vždy si byla vědoma toho, kdo proti ní stojí.
‚Angelo, odpusťte mi.‘ Putin se omluvil Merkelové za to, že ji v roce 2007 vyděsil svým psem
Číst článek
„Diplomacii nelze označit za chybnou jen proto, že v jisté situaci nezafungovala… Dnes už víme, že jediným jazykem, jemuž Putin rozumí, je vojenské zadržování,“ prohlásila krátce po svém odchodu z úřadu.
Agresivní ruskou válku proti Ukrajině hned na začátku odsoudila, ale jedním dechem dodala, že ani Západ neudělal vše nezbytné, aby tomuto vývoji zabránil.
Možná nejdůležitější v celé objemné knize je následující konstatování: „V tuto chvíli se nedá říct, co tvrdím ve své knize – že v okamžiku svého odchodu z funkce jsem tu Německo zanechala ve skvělém stavu.“
V tomhle ohledu má paní exkancléřka jistě pravdu, ale měli bychom ještě dodat: Jen málo lidí v tomto světě má v sobě tolik noblesy, upřímnosti a sebekázně, aby něco takového na vlastní adresu dokázalo pronést. Díky, paní Angelo!
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Sociální bydlení aneb Strašák politiků
Julie Hrstková
Nečekaná změna lídra v obou částech spektra. Proč se tak daří Starostům a Motoristům
Petr Honzejk
Volyň jako překážka na cestě Ukrajiny do Evropy. S tím je třeba něco udělat
Luboš Palata
Rychlý mír nečekejme
Libor Dvořák