„Chceme měnit vnímání hlavně u mužů majících privilegia a moc. V otázce genderově podmíněného násilí mají být součástí debaty a řešení, do osvěty ale moc zapojení nejsou,“ poukazuje Harish Sadani.
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky měl příspěvek na sociálních sítích ukázat, jak se vláda snaží pomáhat rodičům sladit práci s rodinou. Nakonec ale příspěvek lidovci ze sociálních sítí stáhli.
Ženy a dívky na celém světě podle průzkumů zastanou 76 procent veškeré domácí práce a péče. Oproti mužům tím stráví o tři hodiny denně více. A není to jenom praní, vaření či nákup.
Sukni zpravidla považujeme za ženský typ oděvu, umělecký krejčí Ondřej Ludín z Technické univerzity v Liberci s tím ale nesouhlasí. „V létě je to opravdu pohodlný kus oděvu,“ vyzdvihuje.
Úřad zjistil, že pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. Zkontroloval čtrnáct projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.
Možná jste si toho nevšimli, ale košile i kabáty mají zapínání knoflíků na různých stranách podle toho, zda jsou určeny pro pány nebo pro dámy. Holky mají knoflíky nalevo, kluci napravo.
Rozdíl v Česku může být ještě větší. „V analýze jsou zahrnuti jen ti, co pracují na zaměstnaneckou smlouvu. Z toho spousta žen s nižšími mzdami vypadává,“ říká Křížková. Ženy často pracují na dohody.
Podíl mužů na produkci skleníkových plynů je až o 16 procent vyšší než u žen. Švédští vědci totiž zjistili, že muži utratí víc peněz za benzín do aut, maso, alkohol nebo tabák.
„Rozdíly v odměňování mezi muži a ženami mají mnoho důvodů, platová diskriminace je ale nejvíce zavrženíhodným z nich. Za stejnou práci náleží stejná odměna,“ zdůraznila Jourová.
Ve středečním českém tisku se dočtete, že Brusel chce narovnat platy mužů a žen. Navrhuje, aby firmy zveřejňovaly, jaký plat u nich obě pohlaví mají, píší Hospodářské noviny.
Evropský institut pro rovnost žen a mužů zkoumá každoročně takové věci, jako je práce, zdraví, čas, finance, znalosti nebo moc. A většinu z nich Česko zvládá podprůměrně.
Nejčastějšími příčinami mužské neplodnosti jsou infekce, nedostatek hormonu nebo varikokéla, která komplikuje vývoj spermií. Až u 75 až 80 procent případů dokáží lékaři problém vyřešit.
„Na průzkumu je opravdu zajímavé to, že zřetelně vyvrátil argument, že muži nemají jasno v tom, co je ještě přijatelné,“ uvedla komentátorka The Guardian.
Je už takovým zavedeným pravidlem, že objeví-li se ve veřejném prostoru žena, slétnou se na ni jako supi různí hodnotitelé a začnou se předhánět v tom, kdo na její adresu řekne urážlivější výrok.
Praxe, že jeden z páru vydělává a druhý se stará o děti, ženy často staví do nevýhodné pozice hlavně na trhu práce. Pouze necelé jedno procento mužů totiž odchází na rodičovskou dovolenou.
Česká štafeta mužů ve složení Moravec, Krčmář, Štvrtecký, Krupčík dojela v německém Oberhofu čtvrtá! Závod vyhráli s přehledem závodníci Ruska, kteří dojeli s minutovým náskokem na druhou Francii.
„Důležitá je skutečnost, že dámská kupé nemohou výrazněji omezit, nebo dokonce vyloučit přístup mužů k vlakové dopravě, protože tato kupé nejsou zřizována ve všech vlacích.“
Kvůli novým prsům míří k plastickým chirurgům i muži. Nechávají si upravovat jejich velikost. Někdy jim totiž vlivem hormonů narostou prsní žlázy do takové velikosti, že jsou terčem vtipů.
Biatlonista Ondřej Moravec vybojoval v závodě Světového poháru v Oslu sedmé místo, když na střelnici sestřelil všech deset terčů, ale na trati na nejlepší běžecky nestačil. Z vítězství ve sprintu se před zraky domácích fanoušků radoval Johannes Thingnes Bö, kterého na stupních vítězů doplnili Francouz Martin Fourcade a Rus Anton Šipulin.
Muž s batohem byl zatčen Tajnou službou Spojených států amerických (USSS) poté, co se vloupal do areálu Bílého domu. Zadržen byl poblíž vchodu do prezidentské rezidence. V sobotu ráno o tom informovala CNN, která odkazovala na nejmenovaný zdroj. Zprávu později potvrdila i britská BBC.
Za malou zaměstnaností matek menších dětí v Česku je nejen nedostatek školek, ale také nastavení daní a odvodů. Příjmy žen, které se starají o děti, jsou v průměru zdaněny mnohem víc než příjmy jejich manželů. Nemotivuje je to pak k návratu do práce. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy. Doporučuje snížit sociální odvody ze 6,5 procenta na pět procent tomu rodiči, který v domácnosti vydělává až jako druhý a víc pečuje o děti do 11 let. Většinou jsou to ženy.