Hus ve svých kázáních kritizoval církevní praxi a požadoval návrat k chudé církvi, za což si vysloužil klatbu. Před koncilním soudem v německé Kostnici odmítl své učení odvolat a byl upálen.
Koncil ho jako kacíře odsoudil k smrti, protože odmítl odvolat své učení o nápravě katolické církve, která tehdy zažívala morální úpadek. Husova smrt nakonec vyvolala husitskou revoluci.
„Měli jsme pevný program, zajištěné účinkující a návštěvy. To všechno bylo v lednu připraveno a pak přišel koronavirus,“ vysvětluje Jan Kalivoda, předseda společnosti Husova muzea v Praze.
Bohoslužba v pražské Betlémské kapli v sobotu připomněla 604. výročí upálení Jana Husa. Plzeňský biskup Církve československé husitské Filip Štojdl v kázání varoval před rozdělováním společnosti.
„Kdyby celý svět mi říkal něco, co se vzpírá mému rozumu, nemohl bych takovou věc tvrdit bez odporu svědomí.“ I to jsou slova, která upomínají k odkazu kazatele a taky jazykovědce Jana Husa.
Osobnost Jana Husa není pouze příběhem doby, ve které žil a kdy jeho život tragicky skončil upálením na hranici, ale provází naše dějiny i po další staletí až do současnosti.
Diváci se letos dočkají novodobého zpracování osudu Jana Husa v režii Jiřího Svobody. Jak moc by se měli filmaři držet historických faktů? Diskutují režisér Svoboda a historik Michal Stehlík.
Českou republiku čekají dva červencové státní svátky. Oba dva dny však prodejny i obchodní řetězce zůstanou otevřené a lidé si budou moci v klidu nakoupit.
Česká republika si připomíná osobnost středověkého kazatele a reformátora církve Mistra Jana Husa, který 6. července 1415 zemřel za městem Kostnice na hranici v plamenech. Kázal proti kupčení s odpustky a kromě jiného žádal i mravní čistotu kněží. Za své názory byl obviněný z kacířství.
Život a dílo Jana Husa inspirovaly českého skladatele Jaroslava Krčka k napsání rozsáhlé kantáty Krédo Mistra Jana. Dílo vytvořené k šestistému výročí upálení českého reformátora zazní ve světové premiéře dnes večer na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl.
Kardinál Miloslav Vlk bude vyslancem papeže na červencových akcích k 600. výročí upálení mistra Jana Husa, které se budou počátkem července konat v Praze. Oznámil to mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pitora.
Církev československá husitská se pustila do rekonstrukce rodného domku mistra Jana Husa v Husinci na Prachaticku. Před zimou opravila střechy a krovy. Při červencových oslavách 600. výročí upálení kněze a církevního reformátora v Husově památníku ukáže i novou expozici.
Bylo to 6. července roku 1415, kdy v Kostnici zemřel na hranici Mistr Jan Hus. Jeho myšlenky a osobnost dnes připomínají slavnostní bohoslužby v Betlémské kapli v Praze, na hradě Krakovec nebo v Husinci.
Už za rok si budeme připomínat 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Jeho rodný dům se na toto významné jubileum připravuje už teď. Chátrající památka by po letech měla být opravená, a proto je teď, v době Husových oslav, uzavřená. Za rok by tu mimo jiné měla vzniknout i nová expozice o životě církevního reformátora. Oprava bude stát 25 milionů korun. Zaplatí ji Československá církev husitská a ministerstvo kultury.
Před 600 lety začal v Kostnici koncil, který měl ukončit církevní rozkol a přinést reformu církve. Město na břehu Bodamského jezera se na čtyři roky stalo hostitelem do té doby největšího shromáždění církevních hodnostářů. V jeho průběhu došlo k řadě procesů včetně upálení Mistra Jana Husa. Českého reformátora dnes v Kostnici připomíná třeba muzeum, ale nejen ono.
Jeden z originálů rukopisů Mistra Jana Husa bylo možné dnes od 13 do 17 hodin vidět v Pavlíkově na Rakovnicku ve středních Čechách. Vystavený byl v tamní Galerii Jiřího Anderleho. Jde o takzvaný kvodlibet, což je druh univerzitní disputace, tedy jakési vědecké rozpravy.
Nejen věřící z různých koutů naší vlasti se dnes sjeli do Krakovce u Rakovníka, aby si připomněli odkaz mistra Jana Husa. Od jeho upálení v Kostnici letos uplyne 598 let.
Lidé z různých zemí se sjeli do Krakovce u Rakovníka, aby si připomněli mistra Jana Husa. Včera uplynulo 597 let od jeho upálení v německé Kostnici. Z hradu Krakovec se proto dnes v deset hodin dopoledne vydají na pochod, který bude kopírovat poslední cestu tohoto českého myslitele.