Senát zvolil dva nové členy Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Ne všichni jsou ale s novými jmény spokojení. Pro historika a senátora Martina Krska je problematický třeba Michal Klíma.
Nedostatečný boj proti dezinformacím vytkl vládě i prezident Petr Pavel. Mezitím se iniciativy chopila ministryně Helena Langšádlová (TOP 09), která připravila sadu opatření proti dezinformacím.
V rozhovoru ministr vnitra nastiňuje vůli prosadit korespondenční volbu i přes opoziční obstrukce nebo touhu hlasovat ve Sněmovně o stejnopohlavních sňatcích.
Odborníci jeho roční působení v úřadu hodnotí spíše negativně, Klíma ale za svým odvoláním vidí politické důvody. „Ve vládě se neřeší věci hlavně podle funkčnosti, ale politických zájmů,“ říká.
Vláda v polovině února zrušila post mediálního zmocněnce a problematiku dezinformací svěřila poradci pro národní bezpečnost. Ten se ale bude zabývat jen dezinformacemi, které šíří zahraniční aktéři.
„Myslím, že ve skutečnosti neexistuje politická vůle systematicky řešit problematiku spojenou s vlivovými operacemi zahraničních aktérů v Česku,“ upozorňuje sémiotik Josef Šlerka z Univerzity Karlovy.
Klíma serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že se o zrušení své funkce dozvěděl v úterý večer. Agendu dezinformací, která měla formálně pod Klímu spadat, převezme národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.
Úřad vlády odmítá zveřejnit Akční plán pro čelení dezinformacím. Veřejnost by údajně nebyla schopná interpretovat v něm vyslovené názory odborníků. Plán ale ani jednoho experta necituje.
Jak vysvětluje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz, jeho funkce se liší od toho, co měl původně v plánu pro vládu Petra Fialy dělat. Budoval totiž prý Centrum strategické komunikace při Úřadu vlády.
Úřad vlády nechce sdělit, jak a s čím konkrétně radí vládní zmocněnec premiérovi. Podle zjištěných informací se Klímovi mělo zatím povést založit takzvaný vládní stratkom.
Vláda zatím navzdory vlastním prohlášením nepřipravuje zákon, který by umožnil blokovat dezinformační weby. Vybrané stránky tak blokují mobilní operátoři po dohodě s vládou.
Server iROZHLAS.cz získal od Vojenského zpravodajství oficiální seznam stránek, o jejichž zablokování tajná služba požádala provozovatele tuzemského internetu. Úřad informace původně tajil.
Ani po měsíci nedošlo k odblokování osmi dezinformačních webů, proti kterým zakročil správce české domény společnost CZ.NIC. Ten navíc schválil, že weby budou blokovány další jeden měsíc.
„Jsou to nástroje nepřátelské vlády. Opatření bylo v tuto chvíli namístě,“ tvrdí poradce premiéra pro oblast médií Michal Klíma. Naopak redaktor Deníku N Petr Koubský o správnosti kroku pochybuje.
Už před dvěma lety podle politologa Michala Klímy existovaly obavy o to, zda oprávněná obrana zdraví nezdegeneruje do až příliš velké intervence do práv a svobod lidí. „A to se dle mého stalo,“ řekl.
Klíma obvinil Pullmanna z toho, že svým „ahistorickým pohledem přispívá k relativizaci komunistických zločinů a vytváří tak podmínky pro to, aby se opakovaly“.
Narušili novináři Seznamu novinářskou etiku, když při rozhovoru s premiérovým synem použili skrytou nahrávací techniku? O tématu v Českém rozhlasu Plus debatovali Petr Kamberský a Michal Klíma.