„Budeme hlídat teploty jednotlivých prvků, které případně budou i zmokřeny obsluhou,“ uvedl architekt Máje Milan Mlada. Další opatření projednávají autoři projektu i s památkáři.
Už v pondělí 24. června se otevře zrekonstruovaný obchodní dům Máj. Co návštěvníkům nabídne? Několik pater zábavy od her po jídla. Vše je ale zabalené v kýči, který připomíná lasvegaská kasina.
Dvě nové plastiky výtvarníka Davida Černého se staly součástí obchodního domu Máj. O instalaci uvažuje v pořadu Jak to vidí... na Dvojce generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Kritici namítají, že letadla-motýli se nehodí k budově obchodního domu Máj, který byl postavený v 70. letech minulého století. Autor soch Černý kritiku už několikrát odmítl.
Obří plastiky motýlů sochaře Davida Černého na obchodním domu Máj v Praze? V dalším díle pořadu Plusu Pro a proti debatují Kateřina Bečková z Klubu Za starou Prahu a výtvarný kritik Jan H. Vitvar.
Závěr pořadu Události, komentáře provázela ostrá debata. Umělec David Černý nazval kurátorku Galerie hlavního města Prahy Marii Foltýnovou soudružkou. A debata se vyhrotila už mimo televizní kamery.
Mácha byl pro mě zprvu nepřístupný, ponurý mladý muž, který mluví o smrti, tvrdí známá výtvarnice. „Pak jsem si uvědomila, že jeho hlavní téma není smrt, ale úžas nad životem, láskou, erotikou,“ říká.
Za rozhodnutím omezit prvomájové oslavy je podle Šeršukova „zvýšená úroveň teroristického nebezpečí, a to i v regionech, které se nacházejí dál od míst, kde probíhá speciální vojenská operace“.
Báseň Máj vyšla poprvé v roce 1836, ještě za Máchova života. Od té doby čítá přes 300 vydání, konkrétně 329 vydání celkem. Romantická báseň je nejprodávanější českou knihou vůbec.
Památkáři mají výhrady k průčelí budovy, které by mohlo být prosklené. Pokud by se jim tento návrh dostal na stůl, odmítli by ho. Developer Amádeus Real ale ujišťuje, že návrh bude vypadat jinak.
Ikonický pražský obchodní dům Máj projde výraznou proměnou. Jak ukazují dosud nezveřejněné vizualizace, rekonstrukce památkově chráněné budovy změní i její vnější plášť.
Obchodní dům Máj, nesoucí v současnosti jméno My, mění majitele. Od firmy Tesco ho odkoupila developerská firma Amádeus Real. Vlastní už obchodní domy Omega v Brně nebo Atrium v Hradci Králové.
Příznivci KSČM se v Praze střetli se svými odpůrci. Jeden z transparentů přirovnával komunismus k nacismu. Komunistická kandidátka na primátorku Marta Semelová chce na autory podat trestní oznámení.
Prvomájové oslavy za socialismu byly vždy velmi pečlivě připravené jako ukázka oddanosti komunismu. Málokdo se je odvážil narušit. Český rozhlas vypátral příběh Vladimíra Červeně, který v roce 1987 v Bratislavě házel na komunisty vajíčka. Trefil přitom jednoho z nejvýše postavených politiků Viliama Šalgoviče. Ten se podílel třeba na plánování invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Za hod syrovým vejcem si Červeň odseděl 14 měsíců.
Dva jeřáby posadí největší loď Máchova jezera na Českolipsku znovu na hladinu. Zimu trávil parník Máj na břehu, aby ke svým 55. narozeninám dostal jako dárek celkovou rekonstrukci. Na vodě se pak dodělá interiér, nasadí vrtule a vsadí motory. První pasažéry by loď měla svézt v červnu.
Do řešení nepokojů na sídlišti Máj v Českých Budějovicích se vložil ministr vnitra Martin Pecina. Jedná s vedením policie, primátorem i jihočeským hejtmanem o tom, jak může jeho rezort přispět ke zklidnění situace.
Běžný den s očekáváním toho, co se stane o víkendu. Tak hodnotí lidé na sídlišti Máj v Českých Budějovicích hodiny, které zbývají do dalších shromáždění s rasovým podtextem. O uplynulých dvou víkendech tam zažili už dvě, obě musela rozehnat policie. Na největší českobudějovické sídliště se dnes vypravil reportér Václav Malina.
6:28
|Martin Pokorný, Michaela Vydrová, Romana Kostohryzová|Regiony
V Českých Budějovicích proběhla veřejná debata, která měla napomoci k uklidnění situace na sídlišti Máj. Byla plná emocí, pískotu i mohutných potlesků. Vedení města společně se zástupci policie se snažilo debatou s občany dojít k řešení, které by situaci uklidnilo. To se ale prozatím nepodařilo.
Z náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích vyšlo odpoledne několik stovek lidí a vydali se k sídlišti Máj. Protestovali tak proti problémům v soužití s tamními obyvateli. Poté se demonstranti střetli s policií.
Kvůli problematickému soužití obyvatel českobudějovického sídliště Máj se v sobotu od čtyř hodin uskuteční na Náměstí Přemysla Otakara II. protestní shromáždění.
Zřícenina hradu Bezděz na Českolipsku je neodmyslitelně spjatá s romantikou. Může za to Karel Hynkek Mácha, který hrad navštívil a jeho okolí ho inspirovalo při psaní básnické sbírky Máj. Moderní milence už ale Bezděz k romantickým schůzkám moc neláká.
Báseň Máj Karla Hynka Máchy jako by k prvnímu květnu patřila odjakživa. Tento den už léta vnímáme jako čas lásky. Cestu k uznání si ale báseň musela hledat poměrně dlouho.
Máchův Máj zatančený, zazpívaný i zarecitovaný - to všechno slibuje stejnojmenné představení, která má dnes premiéru na Nové scéně Národního divadla v Praze. Tanečně činoherní představení vytvořili David Prachař a choreograf Václav Kuneš. Tanečníci v něm budou trochu mluvit, herci naopak tančit.
|Klára Stejskalová, Marie Woodhamsová, Martin Drtina, Lenka Rafaelová|Zprávy z domova
Bez násilností a s mnohem menší účastí demonstrantů, než policisté počítali, skončila prvomájová shromáždění v Praze. Největší obavy měli policisté z případného střetu průvodu stoupenců krajní pravice a levice. Oddechli si krátce po poledni. To už bylo jasné, že pochod sympatizantů dělnické strany sociální spravedlnosti kvůli nízké účasti nebude.
Oslav 1. máje v Praze využily především politické strany ke svým mítinkům, vztahujícím se například k blížícím se eurovolbám. Na různých místech se sešli příznivci komunistů, občanských a sociálních demokratů. Původně ohlášené setkání Národní strany organizátoři sami zrušili.