„Naše sbírka začala dědictvím divadla po dědečkovi, který působil v Zakarpatské Rusi. Moje babička spoustu loutek ošatila a celé divadlo se dochovalo do našich klukovských let,“ popisuje Jirásek.
Zájemci si můžou vyzkoušet virtuální prohlídku v doprovodu užvaněného maňáska, nebo se ponořit do historie a archivů v roli badatele, který hledá loutkoherecké perly.
Pražské divadlo Říše loutek slaví 100 let. Součástí oslav je i výstava, která představí unikátní historické loutky, rekvizity a kostýmy. Nejen to připomíná Radiožurnál v kulturních tipech.
Památkově chráněný dům čp. 51 pod vinohradem v Kuksu (Comoedien-Haus) zůstává i po rekonstrukci divadlem. Nově se ale také stal Galerií loutek Jiřího Nachlingera s expozicí „Braunova socha loutkou“.
Toto jsou umělecká díla, která jsou jako dekorace do bytu, sběratelské objekty, nebo se s nimi obchoduje na aukcích,“ říká Bohdana Klátilová, ředitelka výstavy Doll Prague 2018.
V japonské prefektuře Fukuoke v Kurue letos mechanická loutka stará 180 let předvedla tradiční kaligrafii kakizome, což je v Japonsku vždy první novoroční kaligrafický zápis.
Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo české a slovenské loutkářství. Výbor zasedající od pondělí v etiopské Adis Abebě je zařadil mezi nehmotné dědictví. Česko usilovalo o zápis téměř čtyři roky. Tento týden zařadilo UNESCO na tento seznam ještě dalších pět tradic.
To nejlepší ze světové loutkářské produkce je v těchto dnech k vidění v Ostravě. Dnes totiž v moravskoslezské metropoli začíná 11. bienále mezinárodního loutkového festivalu Spectaculo Interesse, který patří minimálně ve střední Evropě k nejvýznamnějším přehlídkám svého druhu. Každý lichý rok totiž přiváží na sever Moravy přední světové soubory s inscenacemi, které posouvají hranice loutkového divadla. Letos dorazí například z Kanady, Izraele, z Finska nebo z Francie.
Mimořádný 31. ročník mezinárodního loutkového festivalu Skupova Plzeň letos divákům zprostředkuje unikátní zážitek. Postará se o něj tradiční vodní loutkové divadlo, které Česko navštívilo naposledy v roce 1989. Po mnoha letech tak budou mít místní diváci opět možnost sledovat hru loutek na vodní hladině za doprovodu ohnivých a kouřových efektů i tradiční vietnamské hudby.
Hlavním tématem v Plzni jsou v těchto dnech loutky. Ve městě probíhá loutkářský festival Skupova Plzeň. Zahájily ho obří loutky ze Španělska, v ulicích se hrají loutková představení a loutky si taky můžete vyrobit. O loutkářské dílny v Proluce mají velký zájem hlavně děti a jejich rodiče.
Obří loutky španělské divadelní skupiny Carros De Foc doslova zaplnily centrum Plzně. Na speciální večerní show chodicích a mluvících marionet se přišly podívat tisíce lidí.
Tisíce lidí přilákaly do centra Plzně obří loutky ze Španělska. Přivezl je soubor Carros de Foc, aby v Evropském hlavním městě kultury zahájily festival Skupova Plzeň. Obrovských marionet je osm, nejvyšší měří deset metrů a každý večer od pátku do neděle odehrají průvodové představení La Niňa, speciálně ušité na míru Plzni.
České švadleny ušily obří šaty pro jednu z marionet, které budou hrát tři dny pohádkové představení La Niňa v centru západočeské metropole. Loutek je celkem osm a do evropského hlavního města kultury 2015 je přivezl španělský soubor Carros de Foc.
Obří loutky vypustí do ulic Plzně španělský soubor Carros de Foc. Cestovaly dva dny, aby se stovkou artistů a tanečníků předvedly show La Niňa, která vznikla přímo pro Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Společný průvod loutek se bude opakovat i o víkendu.
Poslední klapkou skončí tento týden natáčení nové česko-slovenské loutkové pohádky Malý pán. Po filmu Kuky se vrací to bude další příběh pro děti, ve kterém hrají loutky nikoli ve studiu, ale přímo v krajině. Část filmu na motivy knihy Velká cesta Malého pána natáčel štáb pod vedením režiséra Radka Berana v Novém Strašecí na Rakovnicku. A to přímo v lomu, kde se těží lupek.
Gigantické loutky francouzské divadelní společnosti Royal de Luxe vzbuzují po celém světě údiv. Příští rok se představí také v Plzni. Díky výjimečnosti atrakce, originálním technologiím a výtvarnému zpracování půjde o největší lákadlo Plzně v rámci programu Evropského hlavního města kultury.
Loutkoherci z Naivního divadla v Liberci připravili jako první v republice představení, které má zabavit i dvouleté děti. V pohádce O beránkovi, který spadl z nebe se málo mluví, díky nejrůznějším efektům ale malí diváci téměř nespouští oči z jeviště a loutek.
V Ostravě startuje prestižní loutkářský festival Spectaculo Interesse. Do krajské metropole přiváží výběr toho nejlepšího, co na mezinárodní loutkové scéně vzniklo za poslední roky.
Zajímá vás, jaký život vedli potulní loutkáři? Můžete to se svými dětmi zjistit v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Interaktivní program výstavy umožňuje návštěvníkům mimo jiné zahrát si na loutkáře a ve výtvarném ateliéru si pak vytvořit loutku podle svých představ.
Deset let se milovníci loutek a hudby sjíždějí do Mirotic. Letošní setkání potrvá čtyři dny - začíná dnes a vyvrcholí v sobotu. Už dneska jsou přichystané pro zájemce tvořivé dílny, představení Čtyři dohody Jaroslava Duška a průvod k řece. Organizátoři si také připomenou sto let od smrti slavného mirotického rodáka Mikoláše Alše.
V Liberci se děti i jejich rodiče a prarodiče už těší na 22. mezinárodní festival profesionálních loutkových divadel Mateřinka. Začíná dnes v půl třetí odpoledne pestrobarevným průvodem masek s hudebním doprovodem a prvním představením Bratří v tricku.
Chrudimské Muzeum loutkářských kultur hledá ztracené poklady z půd a sklepů. Muzeum spustilo netypickou veřejnou sbírku. Dárci mohou nosit nejen staré loutky, ale také fotografie, filmové záznamy, dokumenty a vůbec všechno, co nějak souvisí s loutkářskou tradicí v regionu.
V jihočeském městě totiž začíná krajská loutkářská přehlídka Skupovy Strakonice. Letos je to už 48. ročník a vítěz soutěžní přehlídky postupuje na Loutkářskou Chrudim. Podle ředitelky strakonického domu kultury Evy Dresslerové se malí i velcí diváci mohou vypravit na pohádky i výstavu strašidel.
Zřejmě nejstarší českou loutku poprvé vystaví zrakům veřejnosti Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Dřevěné torzo nalezli archeologové v roce 2005 na náměstí Republiky v Praze a dosud je tento unikát bezpečně uložený v trezoru.