„Evropa si žije ve svém teplíčku, a to dnes nehodlá opouštět. Proto jsou, alespoň podle mého názoru, na válku, doléhající na nás od rána do večera ze všech stran, připraveni jen do jisté, malé míry.“
Pokud zvolený americký prezident Donald Trump zastaví vojenskou pomoc poskytovanou Kyjevu, Ukrajina by mohla během několika měsíců vyvinout jadernou bombu.
Když se před devíti lety podepisovala v Paříži dohoda o ochraně klimatu, nad závazky panovala, dá se říci všeobecná shoda. Kritika byla spíš proto, že se dělá málo.
Známý odborník na evropské a americké otázky Dominik Tolksdorf v reakci na jasné náznaky Trumpova okolí upozorňuje, že jakékoli krácení americké pomoci se pro Ukrajinu může vyvinout velmi dramaticky.
Z dosavadní vojenské spolupráce Ruska a Íránu jsou samozřejmě nejznámější dodávky íránských dronů Šáhid, kterými Rusové na Ukrajině ostřeluje jak vojenské, tak civilní cíle.
Agentura Bloomberg získala dokumenty, ze kterých vyplývá, že 40 procent rozpočtu zaslaného ke schválení Státní dumě, tvoří přiznané náklady na armádu a tzv. speciální vojenskou operaci na Ukrajině.
V posledních letech se ruské vinařství, což v této zemi není právě tradiční obor, dočkalo několika významných stimulů, bohužel většinou souvisejících s válkou a západními sankcemi.
Kuleba stál v čele svého rezortu od roku 2020 a není pochyb o tom, že to byl muž na svém místě a diplomat každým coulem – vždy dokonale elegantní, vybavený výbornou angličtinou.
Ruský prezident si svými častými pobyty v opevněném venkovském sídle (hlavně během pandemie) vysloužil přízvisko „bunkrový děda“ a zároveň i pověst člověka, který se panicky bojí kdečeho.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval uchazeče o post hlavy státu USA Donalda Trumpa, aby se s ním podělil o svou představu ukončení války na Ukrajině.
V Rusku už několik let existuje tzv. Ruská občina, což je dnes největší ultrapravicová organizace v zemi. Je to společenství podporující válku na Ukrajině a stojí za tradičními hodnotami.
Již po pouhém půlroce existence této alternativy bylo jasné, že nová trasa může Ukrajině přinést podstatně víc než předchozí mezinárodní obilná iniciativa.
V Gruzii jsou zmíněným zákonem, který už se ocitl ve druhém čtení, ohroženy především nevládní organizace a nezávislá média, z více než 20 procent financovaná ze zahraničí.
Legitimitu Zelenského jakožto prezidenta kromě právních kliček navíc zajišťuje i podpora Ukrajinců. Podle nejnovějších sociologických průzkumů mu důvěřuje 69 procent obyvatelstva.
V jaké situaci je prezident Vladimir Putin? Může mít Ukrajina něco společného s útokem v Krasnogorsku? K situaci se pro radiožurnál v rozhovoru vyjádřil komentátor a odborník na Rusko Libor Dvořák.
Vladimir Putin podle očekávání na dalších šest let stvrdil svou pozici v čele Ruska. Oficiálně si tak připisuje nejlepší výsledek od rozpadu Sovětského svazu.
„Tvrdí, že z Moskvy přišel rozkaz, aby se počkalo na příjezd specialistů z metropole. Podle jiných zpráv sami lékaři nemocnice odmítli pitvu provést,“ říká zdravotník nemocnice v Salechardu.
Američtí vojenští odborníci, kteří se během léta z ukrajinské strany dostali přímo na frontu, jsou toho názoru, že pro Ukrajince je zatím obtížné připravit a realizovat opravdu velké bojové operace.
Představa nové spravedlivé války, kterou by Rusko vedlo proti svým sousedům a někdejším vazalům, se do ruských škol začala opatrně vkrádat už po anexi Krymu.