Česko by si mohlo určovat, které technologické firmy si pustí do kritické infrastruktury. Ty od rizikových dodavatelů by mohlo zakázat. Navrhuje to nový zákon o kyberbezpečnosti.
Podle analýzy Hunt.io spočívá kybernetický útok v zaslání ZIP souboru obsahujícího jako návnadu reálnou pozvánku na konferenci, kromě ní je však přiložen i škodlivý soubor.
Cílem kyberútoků této jednotky se podle německých zpravodajců staly sítě v členských státech NATO i země v Latinské Americe a střední Asii. Jde o destruktivní činnost i o krádeže dat.
Student na výměnném pobytu ve státě Utah utekl ze svého bydliště a stanoval na odlehlém místě. Podle policie byl přesvědčen, že jeho rodině v Číně hrozí nebezpečí. Rodiče mezitím vyplatili výkupné.
Skupina západních spojenců Ukrajiny chce zemi pomoct s obranou proti kyberútokům. Spolupracovat má v plánu i se Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také oznámil, že odvolal velitelku zdravotnických sil v ukrajinské armádě, trvali na tom podle médií sami armádní zdravotníci.
Amnesty International poukazuje na to, že hlavní odběratelé sledovacích softwarů jsou zejména nedemokratické režimy, které je používají ke sledování svých odpůrců.
Stát chystá zákon, kterým může vyřadit ze soutěže rizikové dodavatele z nedemokratických zemí. Připravovanou legislativu ale kritizují například provozovatelé komunikačních sítí.
Kybernetického cvičení Cybertron se účastní desítky studentů středních škol z celého Česka, ale i z Polska. Studenti zjistí, jak funguje kybernetická bezpečnost a jak čelit kybernetickým hrozbám.
„Dokážeme nasimulovat cokoliv, třeba infrastrukturu jaderné elektrárny nebo satelitu,“ říká Lucie Kadlecová, jež kromě akademického výzkumu působí v estonské kyberbezpečnostní firmě.
Takzvané hybridní hrozby můžou být třeba kyberútoky, ovlivňování voleb ale také dezinformace. Na všechny tyto útoky se připravuje společné centrum Evropské unie a NATO ve Finsku.
Ve čtvrtek vyřadil kybernetický útok fungování ruské státní televize Russia Today. Hackeři zaúřočili také na ruské posyktovatele internetových služeb. K útoku se přihlásila skupina Anonymous.
Ruští hackeři spojení s tajnou službou SVR nadále s velkou účinností kradou z amerických úřadů data relevantní pro ruské zájmy. Používají přitom stále nové a těžko vysledovatelné techniky.
Ředitel kybernetického ředitelství v Izraeli Yigal Unna v rozhovoru pro Český Rozhlas hovoří o dezinformacích, kybernetické bezpečnosti a fungování izraelského kybernetického průmyslu.
Prvotním kontaktem s kyberzločinci jsou podvodné odkazy na sociálních sítích nebo v chatovacích aplikacích. Uživatele lákají na možnost velké peněžní výhry v hodnotě statisíců korun.
Koronavirová krize podle tajné služby pomohla i zrychlení soupeření mezi mocnostmi a ovlivnila geopolitickou situaci v krátkodobém a minimálně i střednědobém horizontu.
Kromě obnovy systému teď technici řeší další útoky. Hackeři se snaží zahltit weby a systémy magistrátu tak, aby zkolabovaly, nebo zahlcují pracovníky úřadu podvrženými a zavirovanými e-maily.
Šéf Colonial Pipeline odsouhlasil vyplacení v přepočtu 90 milionů korun. Firma zaplatila výkupné hackerům, kvůli nimž byl tento měsíc přerušen provoz rozsáhlé sítě pro přepravu ropných produktů v USA.
Firma výkupné zaplatila ve formě nesledovatelné kryptoměny již v pátek, a to několik hodin po útoku. Na oplátku od hackerů obdržela dešifrovací nástroj k obnovení zablokované počítačové sítě.
Colonial Pipeline je největším podnikem svého druhu v USA, denně přepravuje na 2,5 milionu barelů benzinu, nafty a dalších ropných produktů. Využívá síť potrubí o celkové délce 8850 kilometrů.
Česko v minulých dnech vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v reakci na podezření, že do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích byli zapojeni ruští agenti.
„Mnoho hybridních útoků míří na vytvoření sváru, polarizaci společnosti. Snaží se oslabit soudržnost a narušit demokracii jako celek,“ říká Rasmus Hindrén z Centre of Excellence.
Pod kyberzákon teď spadají nemocnice s minimálně osmi sty lůžky. Pokud by se vztahoval i na menší zařízení, pak by mohly mít tyto nemocnice se zabezpečením IT systémů potíže.
Podle výroční zprávy zaznamenalo Vojenského zpravodajství za loňský rok víc případů kyberšpionáže a kybernetických zločinů. Zpravodajci varují i před zneužitím dronů.