Většinu požárů založili lidé, ať už schválně, nebo z nedbalosti. K šíření ohňů pomáhají vedra a sucha způsobená klimatickou krizí i úbytek tradičních způsobů zemědělství v turistických oblastech.
I v noci na čtvrtek pokračovali hasiči v boji s požáry v Řecku. Nejhorší je nyní situace na východě země, kde se plameny přiblížily k předměstí přístavního města Volos. Naději přineslo ochlazení.
Několik nových požárů vypuklo na Korfu, největší z nich jsou v severovýchodní části ostrova. Představitel místní správy uvedl, že z místa, kde požár vypukl, podle svědků odjíždělo auto.
O právních aspektech nynějšího řeckého dramatu z pohledu cestovních kanceláří a jejich klientů mluvil pro Radiožurnál advokát Jakub Keresteši, vedoucí právnického týmu projektu Zkažená dovolená CZ.
V noci na pondělí si nový požár na ostrově Korfu v Jónském moři vynutil evakuaci asi tisíce místních obyvatel i turistů, uvedla podle DPA státní televize ERT.
Korfu||Pavla Smetanová, and|Cestování|Zápisník zahraničních zpravodajů
Pro osvětu se rozhodla i Slovenka Andrea se svým mužem Christosem, protože už se na neutěšenou situaci nemohli dívat. V recyklačním centru u jejich plážové kavárny se byl podívat také Radiožurnál.
Na Korfu se před pravoslavnými Velikonocemi, které začínají 12. dubna, otvírají nové obchody. Provází to engenia, zvláštní slavnost posvěcení s pravoslavným popem. V turisty nejvíc oblíbené ulici Korfu, hned vedle nejsvětějšího kostela svatého Spyridona, si obchod s pravoslavnými ikonami otevřela Češka Lenka.
Řeckou kuchyni si tradičně spojujeme spíš s vínem než s pivem. Řekové nejsou žádní velcí konzumenti piva. Založit si pivovar na malém řeckém ostrově byl více než odvážný nápad. Pivovar na Korfu je ovšem jedinečný. Například tím, že vznikl v době krize. Dnes se tam vaří skoro půl milionu litrů piva ročně a prodává se po celé zemi.
Korfu není jen oblíbenou destinací milovníků řeckých ostrovů, ale taktéž ráj golfistů, kteří sem přijíždějí za osmnáctijamkovým hřištěm, skrytou perlou Jónského moře. Příjemný vánek tu pofukuje od nedalekého moře a i v nejparnějších letních dnech si sem po ránu přicházejí zahrát lidé z různých koutů světa. Naše spolupracovnice Pavla Smetanová se sem vydala za Ondřejem Havelkou a Pavlem Jandou, aby si s nimi popovídala o tom, co je na korfském hřišti tak láká.
Stávka odborů státních zaměstnanců v Řecku ochromila státní správu a vyvolala problémy v dopravě - nejezdí vlaky a je omezena městská doprava v Aténách. Odboráři požadují, aby poslanci neschválili zákon, který mimo jiné umožní propopuštět zaměstnance ze státního a veřejného sektoru. Řecká vláda tento krok plánuje kvůli tlaku mezinárodních věřitelů.
Šárka Metallinou z Prahy dosáhla ve svých pětatřiceti letech pozice, po které touží mnoho žen žijících v cizině. Daří se jí nejen v osobním životě, ale také v tom pracovním. Na ostrově Korfu pracuje jako manažerka hotelu, který pod její rukou za poslední roky jenom vzkvétá.
Nejen kvetoucí pomerančovníky a citronovníky a louky poseté drobnými kopretinami, ale i divoké orchideje zvěstují v Řecku příchod jara. Objevují se postupně, od půlky března do konce dubna. Už teď je jich několik k vidění. Jedním z míst, kde rostou, je britský hřbitov na ostrově Korfu.
Na řeckém Korfu jaro přichází za zvuku dechových kapel. Z ostrova pochází mnoho kvalitních hudebníků, narodil se zde i autor řecké národní hymny Nikolaos Mantzaros, po kterém se jmenuje i jedna z kapel, které v těchto dnech spolu s Korfany jaro vítají.
Řecko ekonomika už dopadla téměř na dno. Obchody a podniky hromadně zavírají, lidé přicházejí o práci a mnozí, kteří ještě práci mají, nedostávají zaplaceno a nemají už z čeho žít. Řekové i cizinci utíkají do jiných zemí, kde doufají v lepší život. Jen blázen by v téhle těžké době přišel z ciziny a investoval v Řecku. A přece. Na Korfu nedávno otevřela dvojice Britů malé bistro na jedné z nejhorších ulic města. Co je k tomu vedlo?
Ani tvrdě doléhající hospodářská krize nedokáže změnit zažité rituály. Důchodci z řeckého ostrova Korfu si nenechali vzít své tradiční sportovní vyžití a jako každou zimu se den co den schází u větrného mlýna v hlavním městě ostrova. Své starosti, radosti i politickou situaci pak probírají ve vlnách moře, jsou to totiž plavci otužilci.
Řekové se snaží bojovat s ekonomickou krizí různě. Řada lidí demonstruje a protestuje proti snižování platů a propouštění, jiní se naopak rozhodli postarat se o sebe sami. Jako třeba neteř světoznámého mořeplavce Richarda Konkolského Eva Priftiová, která začala farmařit.
Děti z pražského Jedličkova ústavu se jely podívat na řecký ostrov Korfu. Vděčí za to Janu Spilkovi, který po maturitě v Řecku odešel do Česka studovat speciální pedagogiku a už při škole začal pracovat v Jedličkově ústavu. Napadlo ho, že zkusí propojit dva světy a ukáže postiženým dětem svou domovinu.