Novinku budou moci krajané využít v příštím roce při sněmovních volbách, což se pokoušely změnit opoziční hnutí ANO a SPD, která u Čechů v cizině v minulých volbách příliš nebodovala.
Ve středu předlohu posoudí ještě další senátní výbory včetně ústavně právního výboru, který je pro ni výborem garančním. Korespondenční volbu už v úterý podpořila senátní ústavní komise.
Poslanci mají v pátek ukončit jednání o vládním návrhu na zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Čeká je pevné hlasování, které prosadila pětikoalice.
Předseda klubu TOP 09 Jan Jakob je přesvědčen o tom, že Sněmovna věnovala korespondenční volbě dostatek času. Naopak podle předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová chce koalice opozici umlčet.
„Zahraniční hlasy by mohly být jazýčkem na vahách, pokud by hlasy lidí v Česku byly hodně vyrovnané,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu Akademie věd.
V zahraničí „leží“ až půl milionu hlasů a to je značná síla. Dosud byly tyto hlasy nevyužity, volební účast nebyla vzhledem k výše uvedeným komplikacím vysoká.
Zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním, mohlo by se uskutečnit ještě tento měsíc.
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu.
Sněmovna ve čtvrtek znovu projedná koaliční návrh novely, která má umožnit Čechům v zahraničí volit korespondenčně. Ve druhém čtení bude čas na pozměňovací návrhy.
Novela zákona o státním občanství, kterou ve Sněmovně předložili vládní poslanci, vzbuzuje nevoli u opozice. Občanství by totiž nebylo pouze pro děti a vnoučata exulantů, jako tomu bylo doposud.
„Můj otec opustil Československo v srpnu 1948. O české občanství jsem požádala v roce 2019. Potřebovala jsem hodně dokumentů. Když žádost přišla zpět nepotvrzená, tak to byl šok,“ říká jedna z nich.
Přestože mohou Slováci volit dopisem ze zahraničí již od parlamentních voleb 2006, pro prezidentské volby tato možnost není. A to i přesto, že ji poslední vlády slibovaly.
Ministr spravedlnosti Blažek v diskusi řekl, že vztahy ve Sněmovně nejsou dobré a jsou mezi určitými skupinami vyhrocené, a to například mezi lídry jednotlivých politických uskupení.
Data volebních tendencí u Čechů žijících v zahraničí ukazují mimo jiné i to, jak se postupně snižuje podpora ANO, které na hlasy zpoza hranic změnilo názor a odmítá korespondenční volbu.
Sněmovna stanovila ve středu večer na návrh vládního tábora pevný termín pro hlasování na čtvrtečních 15.00, čímž by završila první čtení sporné novely.
Sněmovna v úterý dopoledne schválila na návrh vládní koalice omezení počtu vystoupení poslanců v debatě ke spornému uzákonění možnosti poštovního hlasování pro Čechy v cizině nejvýše na dvě.
„Opozice má vysledováno, že u Čechů ze zahraničí ztrácí. I proto se mi její argumenty zdají účelové. Korespondenční volbu odmítám problematizovat,“ uvedla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.
Předseda ústavně právního výboru Radek Vondráček z ANO ve svém tříhodinovém projevu shrnul výhrady ke korespondenční volbě. Následovala série dvouminutových faktických poznámek.
„Kdyby to bylo sto tisíc nových voličů, neměl bych s tím problém, ale moje obava je, aby to nebyly stovky tisíc nebo možná až milion lidí,“ uvedl druhý muž SPD Radim Fiala.
Vládní návrh zákona na zavedení možnosti korespondenční volby nyní projednává Sněmovna. Nesouhlasí s ní opoziční hnutí ANO a SPD, mluví o možném ohrožení demokracie a rozporu s ústavním pravidlem.
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny ke korespondenční volbě pokračovala druhým dnem. Slovo si hned na úvod vzal předseda SPD Tomio Okamura, který nakonec řečnil téměř jedenáct hodin.
O korespondenční volbě přitom Sněmovna už hlasovala v roce 2005 a tehdy ji nepodpořila zejména kvůli poslancům ODS a KSČM, kteří byli v převážné většině proti nebo se zdrželi.
„Rovnost by byla narušena tím, že lidé, kteří žijí v zahraničí, mají paradoxně větší možnosti než my, kteří žijeme tady,“ říká o korespondenční volbě šéf místopředseda SPD Radim Fiala.