Poštou nebudou moct volit Češi v osmi státech světa, varuje ministerstvo. Patří k nim i Severní Korea

Češi žijící v cizině nebudou zřejmě moct využít při podzimních sněmovních volbách korespondenční hlasování v Afghánistánu, Jemenu, Severní Koreji, Libyi, Palestině, na Haiti, v Somálsku a v Západní Sahaře. Krajané budou moct na podzim volit korespondenčně poprvé, umožní to loni přijatá změna zákona.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korespondenční volba

Nízká spolehlivost pošty nedovolí korespondenční volbu v osmi státech světa (ilustrační foto) | Foto: DPphoto | Zdroj: Profimedia

Obvody, v nichž poštovní služby jsou dostatečně spolehlivé, vyjmenovává návrh nařízení vlády připravený ministerstvem zahraničí. V osmi zbývajících budou moct Češi volit zřejmě jen postaru, tedy prezenčně na zastupitelských úřadech. Podle odhadu v takových regionech žijí desítky Čechů.

S ohledem na přípravu voleb Černínský palác navrhuje, aby nařízení vlády nabylo účinnosti 1. dubna. Dostupnost poštovních služeb bude diplomacie průběžně monitorovat a v případě potřeby připraví novelizaci nařízení.

Češi budou moci z ciziny volit korespondenčně, souhlasí prezident. Poprvé vyberou příští rok poslance

Číst článek

„Základní ideou bylo umožnit korespondenční hlasování co nejširšímu okruhu českých občanů v co nejvíce státech. Na základě objektivního průzkumu dostupnosti a spolehlivosti poštovních služeb nakonec pouze v osmi státech, respektive územích, nebude možné korespondenční hlasování využít,“ řekla mluvčí ministerstva Mariana Wernerová.

Čeští občané, stejně jako v minulých hlasováních, tam budou moct odvolit prezenčně na zastupitelském úřadě (ZÚ), v jehož konzulárním obvodu mají své bydliště a v jehož zvláštním volebním seznamu jsou zapsáni.

„Češi v Afghánistánu budou moci tedy osobně volit na ZÚ Islámábád (Pákistán), v Jemenu na ZÚ Rijád (Saúdská Arábie), v KLDR na ZÚ Peking (Čína), v Libyi na ZÚ Tunis (Tunisko), v Palestině na ZÚ Tel Aviv (Izrael), na Haiti na ZÚ Havana (Kuba), v Somálsku na ZÚ Addis Abeba (Etiopie) a v Západní Sahaře na ZÚ Rabat (Maroko),“ vyjmenovala mluvčí.

Jak hlasovat

Korespondenční formu hlasování by mohli podobně jako dosud využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Budou muset včas o hlasování poštou požádat a nahlásit adresu, na kterou chtějí poslat doručovací a hlasovací obálky a identifikační lístek. Na nich volič stvrdí podpisem, že hlasoval sám za sebe.

ANO by ve volbách získalo téměř 35 procent hlasů. Posiluje STAN, mimo by zůstali Motoristé i SOCDEM

Číst článek

Volební lístek si voliči vytisknou z informačního systému správy voleb, vloží do hlasovací obálky a tu pak s identifikačním lístkem dají do doručovací obálky, kterou odešlou zpět zastupitelskému úřadu.

Hlasy z ciziny se mají započítávat do čtyř největších krajů místo původně navrhovaných dvou, což by mělo snížit jejich vliv na rozdělování mandátů. O tom, do kterého ze čtveřice krajů budou Češi v cizině volit, rozhodne los Státní volební komise.

Zahraniční Češi v Evropě budou vybírat poslance ze dvou krajů, přičemž jeden z nich bude určen pro voliče ze zemí v pásu od Velké Británie a Nizozemska přes Francii po Španělsko a Portugalsko. Další připadne Čechům v Americe a čtvrtý zbývajícím krajanům.

Češi v zahraničí

Při posledních sněmovních volbách mohlo v zahraničí vybírat poslance asi 18 800 Čechů, hlas odevzdalo zhruba 13 200 z nich. V loňských prezidentských volbách mohlo v cizině hlasovat na 28 700 Čechů, využilo toho 23 000. Podle odhadů ministerstva zahraničí žije v cizině zhruba 600 tisíc českých občanů.

Opoziční hnutí ANO v uplynulém týdnu oznámilo, že novelu umožňující korespondenční volby v cizině nenapadne u Ústavního soudu. Termín sněmovních voleb prezident Petr Pavel zatím nevypsal, podle jeho slov by se měly uskutečnit v druhé polovině září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme