Zákon zakazující působení UNRWA schválila většina 92 členů Knesetu ze 120. To znamená, že ho podpořili i členové opozice. Šéf UNRWA to považuje za porušení Charty OSN a nebezpečný precedent.
Občas se o Izraeli mluví a přemýšlí jako o jednolité společnosti. Je to velký omyl, jak je vidět na životě a působení Charlieho Bitona. Ten před pár dny zemřel v Jeruzalémě.
Ve středu vstoupil v Izraeli v platnost nový kontroverzní zákon, který oslabuje Nejvyšší soud odnětím jeho pravomoci rušit neústavní vládní rozhodnutí na základě jejich „přiměřenosti“.
Po pondělním hlasování Knesetu nastal boom žádostí o informace, jak se k cizímu občanství dostat. Ožily také skupiny na sociálních sítích, které jsou na podobná témata zaměřené.
Odpůrci vládní reformy protestují v Jeruzalémě poblíž budovy Knesetu. O prvním zákonu omezujícím pravomoc Nejvyššího soudu má sněmovna hlasovat už v pondělí.
Jeho post během operace, kvůli níž bylo odloženo nedělní zasedání vlády, dočasně převzal ministr spravedlnosti Jariv Levin, s čímž předtím vyjádřili souhlas další členové kabinetu.
Z Tel Avivu v úterý večer vyrazil protestní pochod, který se po cestě do Jeruzaléma podle organizátorů rozrostl na více než 20 000 lidí. Zástup s izraelskými vlajkami se táhl několik kilometrů.
„Nejvyšší soud má právo veta nad tím, kdo se stane jeho členem. Kneset se teď snaží změnit pravidla hry,“ hájí vládní reformu v Izraeli profesorka práva Talia Einhornová.
Reforma se podle Židovské síly bude řešit až na dalším zasedání parlamentu, které se uskuteční po židovském svátku pesach. Tento osmidenní svátek letos začíná 5. dubna.
Statisíce lidí v Izraeli protestují proti reformě justice prosazované vládou Benjamina Netanjahua. Nabízené ústupky mají podle Ireny Kalhousové jen uchlácholit veřejnost.
Zpravodajský portál The Times of Israel hovoří o Ben Gvirovi jako o nebezpečném provokatérovi. Je vykreslován jako populista hrající na strach a nenávist vůči Arabům.
Různá omezení o šabatu, náboženské rituály v nemocnicích či armádě nebo podpora státu náboženským školám. To jsou témata, která židovské náboženské strany prosazují.
Ve čtvrtek skončila izraelská vláda, která se z vlastního rozhodnutí rozpustila. Koalice osmi pravicových, levicových a středových stran a vůbec poprvé i jedné arabské vydržela jen rok.
Izraelská vláda Naftaliho Bennetta v pondělí i bez parlamentní většiny ustála dvojí hlasování o vyjádření nedůvěry, ale v úterý nastal nečekaný zvrat. Jedno z uskupení změnilo hlasovací strategii.
Po pouhých deseti měsících u moci se izraelská vláda premiéra Naftaliho Beneta zničehonic ocitla na začátku svého předčasného konce, který už nelze odvrátit.
Po úspěšných projevech k europarlamentu a zákonodárcům Británie, Německa či Spojených států oslovil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli také izraelský Kneset.
„Pro všechny to bude koalice kompromisů. Netanjahuova hlavní role bude kopat do vlády, především do pravicových stran,“ říká pro iROZHLAS.cz odbornice na Izrael Irena Kalhousová. Co od vlády čekat?
Vláda „bloku změny“ je už v obrysech na světě, protože složitá jednání probíhají řadu týdnů. Kromě Lapidovy středopravé strany by v ní měla zasednout třeba Nová pravice Naftaliho Bennetta.
Současný premiér Benjamin Netanjahu měl na vyjednání podpory pro svůj kabinet čas od březnových voleb, lhůta mu však vypršela v noci na středu. Prezident dal proto šanci opozici.
Demonstranti protestovali proti nadcházejícímu hlasování, které může rozšířit vládní pravomoci v zavádění protikoronavirových opatření. Zároveň šlo o další z řady protestů proti Netanjahuovi.
Už tisíckrát jsme slyšeli, že svět po koronaviru bude jiný. V Izraeli parlament projednává zákon, který umožní digitální sledování občanů, aby zabránil nástupu druhé vlny.