Při nepokojích v městečku Baní Valíd, bývalé baště režimu Muammara Kaddáfího, zemřeli tento týden čtyři lidé. Objevily se informace, že Baní Valíd opět ovládají Kaddáfího stoupenci. Libyjský ministr obrany to ale odmítl.
Situace v Libyi se vyostřuje. Stoupenci svrženého a zabitého Muammara Kaddáfího znovu převzali kontrolu nad městem Baní Valíd, které bylo na podzim poslední baštou libyjského diktátora. Ke střetům došlo podle nejnovějších zpráv také v Benghází a metropoli Tripolisu. Libyjský ministr obrany se stoupenci Kaddáfího v Baní Valídu údajně vyjednává.
Příznivci bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího převzali ve vnitrozemí kontrolu nad pouštním městečkem Baní Valíd ležícím asi 200 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu. V bojích přitom prý zabili několik členů armády nové vlády.
Arabské jaro vypuklo v Tunisku a rychle se rozšířilo do Egypta a Libye - právě posledně jmenovaná byla asi nejzvláštnější diktaturou světa. Plukovník Muammar Kaddáfí se zmocnil vlády pučem v roce 1969. Zakázal politické strany, zrušil kina i divadla.
Bojovníci libyjské přechodné vlády zaútočili i na poslední ze tří zbývajících měst pod kontrolou jednotek věrných svrženému režimu plukovníka Muammara Kaddáfího. Po zahájení pokusů o dobytí měst Syrta a Bání Válíd se vojáci nového vedení africké země přiblížili také k centru pouštní Sabhy.
Nyní už svržený libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je sice na útěku, ale stále hrozí návratem k moci. To už ale není moc reálné - povstalci ovládají většinu země a usilovně pátrají po Kaddáfím, jeho klanu i nájemných vojácích, kteří svlékli uniformy a vmísili se mezi obyčejné lidi.
Armáda libyjské Národní přechodné rady netrpělivě čeká na rozkaz k útoku na Baní Valíd a Syrtu, kde se brání zbytky vojáků svrženého diktátora Muammara Kaddáfího. Dnes má vypršet ultimátum, které povstalci dali na složení zbraní.
V Tripolisu došlo k prvnímu bombovému útoku od převzetí města opozicí. Přechodná národní rada už také zveřejnila přibližný počet mrtvých, který si konflikt v Libyi za poslední měsíce vyžádal.
Libyjští povstalci začali odpočítávat konec režimu plukovníka Muammara Kaddáfího. Podle svědků pouliční boje vypukly v několika čtvrtích Tripolisu. Povstalci se k metropoli blíží od západu, východu i z jihu.
V Libyi se schyluje k boji o hlavní město, v Tripolisu večer vyšli do ulic odpůrci režimu Muammara Kaddáfího. Městem se ozývala střelba z pěchotní zbraní i z děl, na předměstích se rozhořely prudké boje. Rebelové zaútočili i na mezinárodní letiště.
NATO zničilo 37 vojenských vozidel Kaddáfího jednotek u západolibyjského města Misuráta. Ty se sice stáhly z jeho centra, ale nepřestávají útočit na jediné místo, odkud je Misuráta přístupná - na přístavní čtvrť.
4:24
|Klára Stejskalová, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová|Zprávy ze světa
Severoatlantická aliance nepoleví ve vojenském zásahu v Libyi, bude v něm pokračovat, jak dlouho bude nutné. Potřebovala by ale víc letadel. Prohlásil to dnes v Berlíně na setkání ministrů zahraničí zemí NATO generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Krátce poté přišla zpráva o leteckém útoku na libyjskou metropoli Tripolis, který se snažily odrazit síly vzdušné obrany Muammara Kaddáfího. Aliance dnes diktátora opět vyzvala, aby dál nekladl odpor povstalcům, ale nic nenasvědčuje tomu, že by apel vyslyšel.
V libyjském konfliktu nastal další zvrat v neprospěch povstalců. Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího z pouště zaútočily na strategické město Adždábia a vstoupili do něj. Povstalci odtud uprchli směrem k Benghází.
NATO se snaží vyjasnit okolnosti tragédie, ke které došlo v pátek na východě Libye. Spojenecké letectvo tam prý omylem zasáhlo libyjské povstalce. Zahynulo nejméně 10 lidí. Do inkriminované oblasti je ale přístup kvůli bojům prakticky nemožný.
Do libyjského Benghází přijel dlouho očekávaný vyslanec OSN Abde-li-láh al Chatíb. Jeho poselství je jednoznačné - klíčovým požadavkem Spojených národů je okamžité a bezpodmínečné příměří. Podle zpravodaje ČRo v Libyi Martina Dorazína to ale nevypadá, že by Muammar Kaddáfí chtěl složit zbraně.
Libyjští povstalci vítají vytvoření mezinárodní kontaktní skupiny, jejíhož předsednictví se na londýnské konferenci ujal Katar. Rebelové očekávají větší podporu při svržení diktátora Muammara Kaddáfího, včetně podpory vojenské.
Rakety vypálené Američany a Brity zasáhly v Libyi 20 z 22 cílů. Nad většinou libyjského území tak byla podle šéfa sboru náčelníků štábů americké armády Mika Mullena úspěšně zavedena bezletová zóna.
Francouzské stíhačky zahájily v sobotu mezinárodní intervenci v Libyi. První pozemní cíl byl zasažen v sobotu v 17:45. Na vojenské akci v rámci rezoluce Rady bezpečnosti OSN se v Paříži dohodly Francie, Velká Británie, Spojené státy a souhlasili s ní také zástupci Evropské unie a Ligy arabských zemí. Prvním úkolem letadel je zabránit silám plukovníka Kaddáfího v útocích především na Benghází, tedy na druhé největší město v Libyi, které bylo hlavním centrem povstalců. Kaddáfí sice v pátek vyhlásil jednostranné příměří, pokračující útoky jeho jednotek ale byly důvodem, proč se spojenci rozhodli zaútočit.
Začala mezinárodní vojenská operace v Libyi. V 17:45 došlo k zásahu prvního pozemního cíle. V zemi zatím operuje na 20 francouzských letounů. Rusko vyjádřilo politování nad rozhodnutím západních zemí k útoku na africkou zemi.