I ve městech volně žijí zvířata. Od kun po divočáky. Kolik jich je a co v sobě nesou za nemoci, většinou nikdo neví. Právě to se teď snaží změnit brněnští vědci.
V hustě osídlené zemi je přirozený prostor pro 7000 jezevců omezený. Tato zvířata si často vyhrabávají svá obydlí pod relativně „klidnými“ vlakovými náspy, které jsou umístěny daleko od lidí.
Plánovaný počet odstřelených zvířat úřady oproti předchozímu roku navýšily. Vloni bylo maximum povolených odstřelů nastaveno na 42 000 zvířat. Jezevci podle úřadů nemoc přenáší na hospodářská zvířata.
Lesy ve vybraných oblastech anglických hrabství Somerset a Gloucestershire se od začátku září otřásají večer co večer salvami střelných zbraní. Právě tam totiž začala pilotní fáze kontroverzního odstřelu jezevců. Ti přenášejí tuberkulózu skotu a šíření této choroby znamená pro zemědělce milionové ztráty. Odstřel jezevců už ale v Anglii stačil vyvolat největší protesty ochránců přírody od debaty kolem zákazu používání psů při honech na lišku.
Britská vláda spouští nový program na vymýcení tuberkulózy skotu. Vážná choroba vedla jen v loňském roce k vybití 26 tisíců kusů dobytka. Kabinet na to půjde na to zdánlivou oklikou, v Anglii povolí odstřel až 100 tisíc chráněných jezevců. Právě ti jsou totiž ‘mezihostitelem‘ nebezpečné nemoci.