V Anglii střílí jezevce kvůli přenosu tuberkulózy. Ochránci přírody protestují

Lesy ve vybraných oblastech anglických hrabství Somerset a Gloucestershire se od začátku září otřásají večer co večer salvami střelných zbraní. Právě tam totiž začala pilotní fáze kontroverzního odstřelu jezevců. Ti přenášejí tuberkulózu skotu a šíření této choroby znamená pro zemědělce milionové ztráty. Odstřel jezevců už ale v Anglii stačil vyvolat největší protesty ochránců přírody od debaty kolem zákazu používání psů při honech na lišku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezevec lesní

Jezevec lesní | Foto: Wikimedia Commons, User:Orland

Vloni museli zemědělci nechat utratit 38 tisíc nakažených kusů dobytka, celková škoda se vyšplhala na 100 milionů liber (asi 3 miliardy korun), nejde tedy o banální problém. Podle vědeckých studií se po 4 letech odstřelů má počet infikovaných kusů dobytka v dané oblasti snížit o zhruba 12 – 16%.

Ochránci přírody ale oponují, že jen 16% jezevců je skutečně nakažených tuberkulózou, navíc podle modelové studie mají jezevci na svědomí jen asi polovinu případů nákazy, tuberkulózu si totiž předává dobytek i navzájem. Aktivisté navíc pochybují o humánnosti odstřelu – na vzdálenost do 10 metrů se třeba smějí používat i brokovnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hubení jezevců ve Velké Británii mluvil ve vysílání tamní zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Údajná humánnost je jednou z věcí, které se v rámci pilotní fáze prověřují – společně s tím, jak je taková operace bezpečná a jestli je efektivní.

Alternativním způsobem boje proti tuberkulóze skotu je očkování, které se praktikuje ve Walesu. Jenomže je drahé, jeden oočkovaný jezevec se vším všudy přijde na 662 libry, což je v přepočtu asi 20 tisíc korun – a očkování neúčinkuje u nakažených jedinců. Očkovat by se mohl i dobytek, jenže to současná evropská legislativa zakazuje.

Aktivisté se snaží odstřel maximálním možným způsobem mařit – lovci totiž nesmějí střílet, když se v blízkosti pohybují lidé. Jenomže aktivisté zase nesmějí vstoupit na soukromé pozemky a navíc oblasti, kde odstřel právě probíhá, hlídá často soukromá ochranka.

Aktivistům pomáhají vuvuzely

Ochránci zvířat pořádají každý večer hlídky, při kterých se snaží dělat hlavně dvě věci: jsou maximálně hluční, používají třeba africké vuvuzely známé z mistrovství světa ve fotbale, čímž chtějí docílit toho, aby jezevec zůstal v noře. A kromě toho odstraňují návnady, většinou oříšky. Policie už několik aktivistů zadržela, ale zůstalo bez obvinění.

Celkem má být v pilotních fázích zabito kolem 5000 jezevců, ovšem hlavně kvůli masivním protestům to zatím jde lovcům ztuha. Mrtví jezevci se navíc nemají testovat na přítomnost tuberkulózy. Londýnská vláda po pilotní fázi rozhodne, jestli se odstřel jezevců rozšíří i na další oblasti Anglie.

Jiří Hošek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme