V Anglii kvůli šíření tuberkulózy utratí na 65 tisíc jezevců. ‚Odstřel nefunguje,‘ oponují ekologové
Anglie znovu řeší kontroverzní odstřel jezevců. Úřady plánují utratit desetitisíce zvířat, podle britského listu The Guardian je spodní hranice odstřelu nastavena na 37 482 kusů, horní pak na 64 400. Jezevce úřady vidí jako hlavní přenašeče tuberkulózy, na kterou každoročně uhyne několik tisíc kusů dobytka. Vláda pak musí vyplácet zemědělcům finanční náhrady okolo 100 milionů liber ročně, tedy okolo tří miliard korun.
Úřady řízené snižování jezevčí populace začalo v roce 2013 v částech hrabstvích Glucester a Somerset, nyní se oblasti vyčleněné k odstřelu zvířat rozšířily prakticky napříč Anglií.
Kvůli vymýcení tuberkulózy krav má být v Anglii zastřeleno až 100 tisíc jezevců
Číst článek
Plánovaný počet odstřelených zvířat úřady oproti předchozímu roku navýšily. Vloni bylo maximum povolených odstřelů nastaveno na 42 000 zvířat.
Podle řady vědců a environmentálních organizací ale neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že by odstřel zvířat fungoval. Větším problémem podle nich jsou slabá pravidla při prodeji a následném převozu skotu mezi farmáři.
Odstřel jezevců navíc podle nich daňové poplatníky přijde na 60 milionů liber, necelé dvě miliardy korun.
„Neexistuje jedna správná cesta. Je potřeba zkombinovat několik věcí. Tuberkulóza skotu zůstává jedním z největších hospodářských problémů ve Spojeném království,“ řekl podle britského listu bývalý ministr zemědělství George Eustice.
Podle Londýnské zoologické společnosti oblasti s povoleným odstřelem jezevců mají dohromady větší rozlohu než Izrael. „Nerozumím tomu, proč vláda něco takového povolila,“ uvedla ekoložka Rosie Woodroffeová.
„Vláda se příliš věnuje jezevcům a nedostatečně dbá na prevenci přenášení tuberkulózy vzájemně mezi hospodářskými zvířaty. Právě tak se většina skotu nakazí,“ dodala.