„Připravujeme širší kontrolní akci dodavatelů pro firmu Madeta a podíváme se na to, jakým způsobem se starají o zvířata,“ uvádí ředitel Státní veterinární správy.
Jindřichovice (Sokolovsko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Nemoc se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Nemoc není přenosná na člověka.
Vysoké teploty jsou rizikové i pro zvířata. Trápí zejména psy s krátkým čumákem a řídkou srstí. Plemena s hustou srstí snáší vedra paradoxně lépe, i ona ale potřebují vyšší přísun tekutin.
„Péče o velká zvířata je časově náročná, je potřeba fyzický potenciál. Jde o práci spíše pro muže. S narůstající feminizací veterinární profese chodí na veterinu spíš ženy,“ popisuje Petra Šinová.
V zemědělství jsou totiž obvykle potřeba samice, výjimkou je býk, protože z něj se dělají steaky. Základ pokusu bylo proto najít gen, jehož produkt je nezbytný pro každé buněčné dělení.
Zdržení v Suezském průplavu není letos prvním případem, kdy jsou naloděná zvířata v ohrožení. Minulý týden španělské úřady nařídily utracení 1600 krav.
O mimořádný odstřel žádají obce Šonov, Martínkovice, Heřmánkovice a Božanov. Vlků podle starostů přibývá a útoky ohrožují život tamním chovatelům, již v minulých letech jim způsobili milionové škody.
Plánovaný počet odstřelených zvířat úřady oproti předchozímu roku navýšily. Vloni bylo maximum povolených odstřelů nastaveno na 42 000 zvířat. Jezevci podle úřadů nemoc přenáší na hospodářská zvířata.
Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl žalobu několika farmářů z Broumovska, kteří chtěli regulovat počet vlků. Po soudu požadovali, aby státu nařídil změnu zákona, jež by to umožnila.