„Když nemáte rozvinuté kritické čtení historické kultury, tak si myslíte, že ta stavebnice propaguje holokaust. To vůbec není pravda,“ říká spoluautor učebnice.
I když vychází z rozhovorů s Afričany, kteří absolvovali cestu za lepším životem v Evropě, snímek italského režiséra Mattea Garroneho není případovou studií, ani dokumentárním počinem.
Život je skvělý je osobní dokumentární výpověď mladého palestinského filmaře, který se vypraví na svůj první výjezd do Evropy. Netuší však, že se z měsíčního pobytu v Norsku stane nucený exil.
Jak se v Íránu jedná s autoritami? Za jakých podmínek pracují lidé z Česka, Polska nebo Slovenska v západní Evropě? Taková témata ukazují filmy na festivalu Jeden svět.
Kromě Prahy se festival letos uskuteční v dalších 47 městech po celé České republice. Návštěvníci tak budou moci od 20. března zhlédnout snímky například v kinech v Brně, Plzni nebo Uherském Hradišti.
Bakalářská práce jednoho z plzeňských strážníků poukázala na údajné policejní násilí proti bezdomovcům. Strážníci městské policie v Plzni proto budou muset mít osobní kamery.
Kategorie nejlepší film není však zdaleka jediná. Nejlepší režii vyhrál dokument Nevyhasneme, za českou tvorbu snímek Návštěvníci a srdce diváků si získalo dílo Kuciak: Vražda novináře.
Veľká Mača (Slovensko)||Pavel Sladký|Film|Premiéry Pavla Sladkého
Snímek pojednává o pět let staré vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a o souvisejících událostech. Nabízí ale víc než přehlednou rekapitulaci událostí.
Kristof Gerega začal natáčet film o třech aktivistech Euromajdanu. Protagonisté se poté stali aktivními politiky na Ukrajině a museli se vypořádat s politickou realitou.
Vitalij Manskij a Jevhen Titarenko vytvořili dokument Východní fronta, který byl zařazen do programu festivalu Jeden svět. Snímek ukazuje realitu války na Ukrajině.
Ve středu večer byl zahájen 25. ročník filmového festivalu Jeden svět s lidskoprávní tematikou. Cenu Homo Homini dostal od člověka v tísni venezuelský aktivista Javier Tarazona.
Festival se koná od 22. března do 2. dubna v Praze a 27 městech po celé České republice. Vybrané snímky budou poté dostupné také online prostřednictvím festivalové VOD platformy.
Kino Atlas ukončení provozu bez bližších informací oznámilo na facebooku, serveru iROZHLAS.cz následně sdělilo, že majitel budovy a provozovatel kina nedospěli k prodloužení smlouvy.
Heslem letošního ročníku byla „Cesta svobody“, podle organizátorů festivalu odkazuje na to, jak křehká je svoboda a demokracie a jak rychle se z nich mohou stát cesty nesvobody.
V Plzni bude po dvou pandemických letech 22. až 27. března filmový festival Jeden svět, který upozorňuje na porušování lidských práv. Tématem dokumentů a diskusí bude také válka na Ukrajině.
Festival Jeden svět chce během pandemie koronaviru opět přitáhnout pozornost veřejnosti k lidským právům. Po dvou letech se má opět konat tradičně v březnu. Potrvá od 21. března do 3. dubna.
Cenu Příběhů bezpráví za letošní 13. ročník získali Ksenija Syramalotová a Mikita Jemjaljanav a aktivistka Palina Šarendaová-Panasjuková, kteří byli v Bělorusku po povolebních nepokojích odsouzeni.
„Myslela jsem si, že je divnej. Proč mě rovnou žádá o ruku? Vždyť si jenom zaléváme brambory a někdy si večer popovídáme,“ vzpomínala před publikem Letní filmové školy účetní Zdenka.
Hlavní cenu mezinárodní poroty za režii získali Delogetová a Correa za film O muži, který hledal svého syna. Poukazuje na to, že v Číně zmizí každoročně beze stopy obrovské množství dětí.
Cenu letos dostala běloruská lidskoprávní organizace Vjasna, před lety ji už získal její zakladatel, disident Ales Bjalacký. Cenu udílenou organizací Člověk v tísni převzala Natalja Sacunkevičová.
Festivaly by díky asociaci mohly podle svých zakladatelů lépe a účinněji řešit problémy, jimž jsou filmové dlouhodobě vystaveny, a které v posledním roce zvýraznila pandemická situace v Česku.