Všech pět nyní obviněných čelí stíhání za trestný čin založení a podpory zločinecké skupiny a korupční trestné činy, čtyři z nich pak také za zločin porušování povinností při správě cizího majetku.
Spolu s Haščákem čelí stíhání celkově sedm lidí, mezi nimi i bývalý ministr hospodářství Jirko Malchárek a někdejší členové vedení Fondu národního majetku.
Už v březnu advokátní kancelář finančníka podala ministerstvu spravedlnosti v záležitosti návrh na předběžné projednání Haščákova požadavku na odškodné až 16,8 milionu eur (412 milionů korun).
Generální prokurátor Maroš Žilinka podle oznámení prokuratury uvedl, že nebyly zajištěny žádné důkazy, které by potvrzovaly důvodnost trestního stíhání v kauze.
Na konci roku má ze všech manažerských pozic odejít také třetí největší podílník Penty Jozef Oravkin a zároveň začne jeho postupné vyplácení. Ze zakladatelů tak zůstane jako majitel jen Marek Dospiva.
„‚Kolik jsem za to zaplatil? Milion nebo dva?‘ Nepřímo se v tom rozhovoru přiznal, že tu nahrávku odkoupil,“ řekl novinář Marek Vagovičov o svém starším interview s Haščákem.
Případ patrně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých politiků a úředníků na Slovensku Pentou.
Zpráva s vulgárním obsahem, kterou mu podnikatel Marian Kočner poslal měsíc před vraždou, se podle Jaroslava Haščáka týkala snahy o sesazení tehdejšího šéfa vyšetřovacího týmu obří korupční aféry.
Když se řekne na Slovensku „gorila“, málokomu se v těchto dnech vybaví zvíře v zoologické zahradě. Každý si hned vzpomene na největší korupční aféru za dobu existence samostatného Slovenska.
Nové protesty vyvolalo zveřejnění nahrávky odposlechů v kauze Gorila. Ta se týká údajných schůzek šéfa Penty Jaroslava Haščáka s opozičními i vládními politiky a dojednávání korupční spolupráce.
Pobouření slovenské veřejnosti i politiků vzbudila nahrávka z roku 2014, která zmiňuje korumpování poslanců nebo vydírání šéfa skupiny Penta. Co záznam vypovídá o poměrech na Slovensku?
Nahrávka rozhovoru Trnky s Kočnerem o délce 70 minut podle listu pochází z roku 2014 a od loňska jí disponuje slovenská policie. Ta případ vyšetřuje, dosud nikoho neobvinila.