Startitup: Slovenská policie obvinila spoluzakladatele skupiny Penta Haščáka. Celkem stíhá sedm lidí

Slovenská policie podle portálu Startitup obvinila spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka z trestných činů založení a podpory zločinecké skupiny a z legalizace příjmů z trestné činnosti. Spolu s Haščákem čelí stíhání celkem sedm lidí, mezi nimi i bývalý ministr hospodářství Jirko Malchárek a někdejší členové vedení Fondu národního majetku (FNM), který v minulosti spravoval podíly státu ve firmách.

Bratislava (Aktualizováno: 9:29 1. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní jednání v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové před specializovaným tribunálem v Pezinku. Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák

V prosinci roku 2020 policie Haščáka obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud ho pak poslal do vazby | Foto: Jozef Jakubčo/SME | Zdroj: Profimedia

Důvody obvinění portál zatím neuvedl. Slovenská vicepremiérka Veronika Remišová na sociální síti napsala, že elitní jednotka policie obvinila aktéry kauzy zvané Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Finanční skupina nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá.

Kauza Gorila propukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty, které byly vypracovány na základě odposlechů.

Prokurátor zrušil stíhání podnikatele Haščáka a dalších. Čelil obvinění v souvislosti s kauzou Gorila

Číst článek

O osm let později pak do médií unikla i samotná nahrávka z odposlechů jednoho z bratislavských bytů, kde se podle uniklých dokumentů setkával Haščák například s Malchárkem či s tehdejšího členkou vedení FNM Annou Bubeníkovou, která je podle portálu Startitup rovněž mezi zmíněnými obviněnými.

V prosinci roku 2020 policie Haščáka obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud ho pak poslal do vazby. Podezřelý byl v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zmíněné aféře.

Loni v lednu pak slovenský nejvyšší soud propustil Haščáka z vazby, protože důvody pro jeho vazební stíhání neshledal. Následně v létě generální prokurátor Maroš Žilinka zrušil i samotné obvinění v kauze. Letos v září se pak slovenské ministerstvo spravedlnosti omluvilo Haščákovi za jeho nezákonné obvinění a vazební stíhaní v tomto případu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme