Stella, Duo a Luna jsou tři buvolí samice. Pasou se v ohradě na pětihekratovém podmáčeném pozemku u soutoku řek Jihlavy a Svratky. V mokřadech se vodním buvolům dobře daří a prospívají krajině.
Poté, co loni zlikvidovali hnízdo v Plzni a letos objevili několik jedinců v Hrádku u Rokycan, se rozhodli vědci invazní hmyz aktivně vyhledávat. Lákají je do pastí na směs sladké šťávy a alkoholu.
Vědci ve studii modelovali geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, o nichž je známo, že mohou ohrozit člověka na životě. Nejvíce se zřejmě přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
V Evropě byli tito krabi poprvé spatřeni před více než sto lety v řece poblíž německých Brém. Od té doby jejich populace na celém kontinentu prudce vzrostly.
V novém prostředí mají invazní druhy škodlivé účinky od vytlačování původních volně žijících živočichů přes poškozování infrastruktury až po ohrožování lidského zdraví a živobytí.
Bělozubky vypadají trochu jako myši, ale špičatým čenichem připomínají spíš malé ježky nebo krtky. V Česku žily dosud dva druhy, bělozubka tmavá je ale větší a v už zahraničí vytlačila některé druhy.
Záchranná mise se odehrává například na přírodní památce Fládnitzské vřesoviště, o kterou se stará Správa národního parku Podyjí. Nepřítelem je v tomto případě akát.
Invazivní druhy rostlin i živočichů mohou přitom těm původním způsobit velké škody. Například asijská sršeň, která se do České republiky teprve blíží, decimuje včelstva.