Vlčí máky, symbol válečných veteránů, na hroby položily oficiální delegace při oslavách konce 2. světové války. Na hrobech židovských vojáků byly zase kamínky, které plní obdobnou funkci jako květiny.
Les vzpomínek funguje už devět let, za tu dobu v něm místo posledního odpočinku našlo přes 900 zemřelých. Za poslední léta ale zájem o tuto možnost pohřbívání narostl.
U Melitopolu v okupované části Záporožské oblasti „na otevřeném prostranství skoro nepřetržitě spalují těla ruských vojáků, které okupanti přivážejí nákladními vozy“, tvrdí náměstkyně ministra obrany.
Obec Heřmánkovice na Náchodsku odstranila ze hřbitova desítky hrobů německých starousedlíků. Starostka se brání, že chtěla hřbitov zvelebit a likvidovaly se pouze úplně zničené hroby.
Ukrajinská armáda dobyla Izjum v Charkovské oblasti 10. září v rámci ofenzivy proti ruským jednotkám. Město bylo pod kontrolou ruských vojáků od dubna.
Při kremaci se do ovzduší uvolňuje řada škodlivých látek a je energeticky náročná. U tradičních pohřbů je naopak problematická rakev a oděv zesnulého – obojí obsahuje plasty, které se nerozloží.
Škody budou podle odhadů starostů v řádu desítek milionů korun. Opravy ale zřejmě budou muset majitelé zaplatit sami. Většina hrobů je totiž v soukromém vlastnictví.
Nález přichází měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.
V 68 většinou oválných hrobech jsou kostry zesnulých uložené ve specifické poloze, ohýbají se doleva. Všechny jsou z předdynastického období, které začalo 6000 let před naším letopočtem.
„Velkou zajímavostí je nález zatím jediného kostrového hrobu, který pochází z pozdní doby kamenné – eneolitu. Řadíme ho ke kultuře se šňůrovou keramikou,“ řekl archeolog Tomáš Zavoral.
„Většina z hrobů byla v duchu tehdejší doby vykradena. Výjimku tvořil hrob náležící ženě ve věku 35 až 50 let. Ten lze označit za mimořádný v rámci celé republiky,“ uvedl archeolog Pavel Horník.
„To jste si tady vraždili vy sami mezi sebou. Dělali jste neuvěřitelná zvěrstva a je pohodlné to hodit na Čechoslováky,“ říkal podle svých slov lidem v Rusku vojenský historik Eduard Stehlík.
Hroby a pomníky jsou i po sto letech mimořádně citlivou věcí. Legionáři byli příliš dobří bojovníci a na cestě domů Transsibiřskou magistrálou poráželi bolševiky úplně všude.
Na hroby někdo žlutou a modrou barvou namaloval nápisy v němčině a hákové kříže. Alsasko ještě v úterý navštíví i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Vyšetřovatelé se snaží oběti identifikovat s pomocí genetických testů. Podle jejich názoru byla některá těla pohřbena nejméně před pěti lety, zatím není známo, jak tito lidé zemřeli.
Na židovském hřbitově v Teplicích je 21 hrobů sovětských vojáků nejspíš z roku 1942. Židovská obec a spolek rusky mluvících obyvatel Teplic ve spolupráci s ruskými úřady hledají jejich potomky.
U mexického přístavního města Veracruz se našlo přes 250 nelegálně pohřbených těl. Jde pravděpodobně o oběti drogových kartelů. Ministr spravedlnosti místní vlády dokonce řekl, že stát Veracruz je největším masovým pohřebištěm v Mexiku a možná i na světě.
Hřbitov na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou bude příští rok připomínat už jen jeden hrob. Ostatních zhruba tisíc nechalo město přesunout. Přislíbilo to už v roce 1994, kdy se Zelená hora dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Hřbitov tam totiž původně nebyl. Zbývá ještě vymístit posledních pár hrobů a někteří pozůstalí berou celou záležitost s povděkem.
Hrob někdejšího komunistického prezidenta Klementa Gottwalda na Olšanských hřbitovech v Praze někdo polil červenou barvou. Incident se stal asi před dvěma týdny. Správa pražských hřbitovů případ řeší jako pojistnou událost. Potvrdil to ředitel organizace Martin Červený. Server iDNES.cz uvedl, že okolnostmi se zabývá policie.
Z hrobů carských zajatců v Roudnici nad Labem na Litoměřicku zmizely pěticípé rudé hvězdy. Ty se na náhrobcích objevily koncem května. Velvyslanectví ruské federace upravilo náhrobky po upozornění Českého rozhlasu.
Čínští archeologové objevili v provincii Chu-pej, u světoznámé přehrady Tři soutěsky, celkem 131 takzvaných zavěšených rakví, tedy skalních hrobů. Jsou zhruba 1200 let staré a pocházejí asi z období vlády dynastie Tchang. Experti si lámou hlavu nad tím, jak je mohli obyvatelé někdejší Říše středu vytesat na vysoké a zcela nepřístupné skále.
Tradiční svátek k Památce zesnulých – Dušičky – znamená pro většinu lidí cestu na hřbitov, kde zapálí svíčku za blízké zesnulé. Dlouho předtím ale mají napilno kameníci. Zakázek na úpravy hrobů vyřizovali v posledních týdnech mnohonásobně víc než ve zbytku roku. A kdo si jejich práci neobjednal v předstihu, měl smůlu.