Místo, kam se ukládali mrtví po 4500 let. Při stavbě obchvatu u Dašic našli odborníci unikátní pohřebiště

Archeologové odhalili u Dašic na Pardubicku unikátní pohřebiště, na kterém naši předci pohřbívali své mrtvé déle než 4500 let, důkazem je také kostrový hrob z pozdní doby kamenné. Tam byl pohřbený s největší pravděpodobností muž s kamennou čepelí v ruce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skrčenec z pozdní doby kamenné

Skrčenec z pozdní doby kamenné | Zdroj: Východočeské muzeum Pardubice

Archeologický výzkum probíhá jižně od Dašic od počátku března. V budoucnu tudy povede napojení silnice II/322 na dálnici D35. Archeologové Východočeského muzea v Pardubicích při něm narazili na pohřebiště, kde naši předci pohřbívali své mrtvé kontinuálně po více než 4500 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Archeologové našli zatím jediný kostrový hrob, který pochází z pozdní doby kamenné

„Hned pod prvními skrývkami jsme objevili zahloubené linie zemních žlabů, kruhů, půlkruhů doplněné o nálezy typické keramiky, a bylo nám jasné, že jsme pravděpodobně narazili na raně středověké pohřebiště,“ vysvětlil vedoucí archeologického oddělení muzea Tomáš Zavoral.

Mohylník naši předci navršili pravděpodobně mezi 7. a 8. stoletím.

Dále archeologové postupně narazili i na žárové pohřby v nádobách i jamkách. Ty už byly podstatně starší, vznikly zřejmě mezi lety 1250 a 1000 před naším letopočtem.

I přesto, že v nedalekých Dvakačovicích na Chrudimsku je v lesním porostu jeden obdobný mohylník zachovalý, tak na Pardubicku je podobně rozsáhlá nekropole zcela unikátní.

Keramická nádoba – urna, s pozůstatky žárového pohřbu z mladší doby bronzové | Zdroj: Východočeské muzeum Pardubice

Skrčenec z doby kamenné

„Velkou zajímavostí je nález zatím jediného kostrového hrobu, který pochází z pozdní doby kamenné – eneolitu. Řadíme ho ke kultuře se šňůrovou keramikou,“ doplnil archeolog s tím, že tato kultura se u nás vyskytovala zhruba od roku 2800 do roku 2500 před naším letopočtem.

V celé Evropě se tehdy objevovaly velké hlinité i kamenné stavby představující mohyly nad pohřby. Zemřelý - pravděpodobně muž - byl pohřben ve skrčené poloze na levém boku s hlavou k západu.

Letecký pohled na lokalitu u Dašic na Pardubicku s patrnými stopami po původních mohylách | Zdroj: Východočeské muzeum Pardubice

V ruce svíral kamennou čepel dlouhou asi pět centimetrů, pravděpodobně součást nože, ze kterého se nedochovala dřevěná střenka.

Teď archeologové dokumentují i desítky dalších objektů, které svým charakterem připomínají spíše sídlištní nálezy. Následně dojde ke geofyzikálnímu průzkumu celé lokality tak, aby bylo možné určit přesný plošný rozsah nekropole.

Naďa Kubínková, Honza Ptáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme