V Číně objevili ‚zavěšené hroby‘, jsou zhruba 1200 let staré

Čínští archeologové objevili v provincii Chu-pej, u světoznámé přehrady Tři soutěsky, celkem 131 takzvaných zavěšených rakví, tedy skalních hrobů. Jsou zhruba 1200 let staré a pocházejí asi z období vlády dynastie Tchang. Experti si lámou hlavu nad tím, jak je mohli obyvatelé někdejší Říše středu vytesat na vysoké a zcela nepřístupné skále.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři soutěsky - přehradní nádrž na čínské řece Jang'ce

Tři soutěsky - přehradní nádrž na čínské řece Jang'ce | Foto: public domain, licence: GFDL

Hrobky jsou vytesané v padesátimetrové výšce a ostatky náleží příslušníkům etnika Po. Menšiny, kterou císařská armáda v dalších staletích prakticky vyvraždila. A právě lidé Po bývali proslulí pohřbíváním do skalních útesů.

Archeologové ale hledají otázku, jak se zavěšené rakve mohly do tak vysoké a nepřístupné skály vůbec dostat.

Stometrová skála je prakticky nepřístupná ze všech stran, přesto do ní dokázali už v 9. století vytesat desítky jeskyní obdélníkového tvaru a pak ještě nahoru vytáhnout nebo jinak dopravit těla zemřelých.

Číňané je pohřbívali do výšek kvůli ochraně před divokou zvěří. Zároveň zvyk souvisí s vírou obyvatel Říše středu - duše zemřelých totiž podle nich takto snáze dosáhly věčné blaženosti.

Zajímavostí je, že se u zavěšených rakví často modlí i současní vládní funkcionáři. V čínštině totiž výraz pro zavěšené rakve, süan-kuan, zní podobně jako slovo povýšení. Věří tak, že tak získají ještě lepší úřednický post, než mají.

Podobné hrobky už dříve archeologové objevili i v dalších provinciích: v Jün-nan nebo v S´-čuanu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme