I v zimě ochránci přírody dál na aktivního bobra ve Světnově na Žďársku dohlížejí. Dlouho se jim nedařilo zastavit jeho stavění hrází, které by mohly rozlít vodu do okolí.
Nedaleko Tchořovic na Strakonicku se ráno protrhla hráz rybníku Smyslov. Voda z víc než dvacetihektarové plochy se rozlila do okolních polí a luk. Zasáhla jeden obytný dům, z něhož záchranáři evakuovali dvě ženy.
S následky protržených hrází nádrže u dolu na železnou rudu v Brazílii se potýkají města několik set kilometrů daleko. Výpadek dodávek pitné vody se už dotkl 800 tisíc lidí v údolí řeky Rio Doce. Hasiči a vojáci našli necelý týden po katastrofě osmou oběť, dále ale v oblasti pátrají. Oficiálně je pohřešovaných 21 lidí. Příčina nehody se stále vyšetřuje.
Sucho ohrožuje protipovodňové hráze v Nizozemsku. Některé z nich postavili předkové dnešních obyvatel z rašeliny vytěžené z polí, ta teď ale kvůli velkým teplotám vysychá. Hrozí proto, že voda hráze protrhne. Situaci zatím nezlepšily ani nedávné vydatné deště, Nizozemci tak musí valy zpevňovat.
Říčku Kyjovku poblíž Kyjova na jižní Moravě téměř ucpala velká bobří hráz. Vodohospodáři je dnes museli odbagrovat, sahala totiž až po okraj koryta a hrozilo, že se říčka vyleje z břehů.
V Zálezlicích na Mělnicku slavnostně otevřeli hráz, která má v budoucnu ochránit obec před rozvodněnou řekou Labe. Patronem stavby je paralympionik původem ze sousedního Chlumína Jiří Suchánek, hráč stolního tenisu.
Jihomoravští rybníkáři skončili s výlovy rybníků a začínají opravovat jejich hráze provrtané od bobrů. Největší potíže způsobuje tento chráněný živočich na Pohořelicku. Náklady na opravy jsou sice jen v řádu desítek tisíc korun, ale stále se opakují.
V Berouně zkouší nové mobilní hráze. Jde o hliníkovou stavebnici, která je součástí ochranných opatření města proti stoleté vodě. Někteří obyvatelé Berouna ale mají dojem, že stavbě za 125 milionů chybí ochrana proti průsakové vodě. Jinde prý naopak projektanti příliš rozhazovali.
Přemnožení bobři v Poodří ničí zemědělcům pozemky. Čile stavějí hráze, voda pak ale teče farmářům přes pole a louky. Hlodavci zatápí i ochráncům přírody. O své celoživotní dílo teď ale přijdou.
Cihly, dlaždičky, kabely, hadry ale i jídelní příbor. To vše našli představitelé Zálezlic na Mělnicku v protipovodňové hrázi u Kozárovické tůně, kterou poničily červnové povodně. Podle starosty obce Jiřího Čížka zvoleného za nezávislé použila firma při stavbě suť, aby ušetřila. Majitel firmy, která hráz v roce 2002 stavěla a teď ji opravuje, tvrdí, že to není pravda. Spor teď řeší investor stavby, povodí Vltavy.
Povodně otevřely kontroverzní téma vyvlastnění pozemků, otevřeně to připouští už i ministr zemědělství Petr Bendl. Mnohé obce zaplavené vodou totiž upozorňují, že stavbu protipovodňových hrází brzdí vlastníci, kteří na své parcele ochranné valy odmítají.
Přehrady Vltavské kaskády zůstávají plné, Povodí Vltavy je proto musí nadále upouštět. Voda ve městech a obcích pod nimi proto bude klesat pomaleji, než by si asi lidé zasaženi povodní přáli.
Provizorní hráz z hlíny povolila v noci u Terezína na Litoměřicku a voda zaplavila část Nových Kopist. Obec je od včerejška evakuovaná, část obyvatel ale ve svých domovech zůstává.
Potíže se stavbou protipovodňových hrází je téma, které nečekaně spojilo české Zálezlice a slezský Bohumín. Na obou místech už lidé jednou pocítili, co dokáže velká voda, ale ještě nestihli ochranné valy dostavět.
Povodí Moravy zajistilo stabilitu hrází u obce Slavíč, kterou vážně narušily povodně v roce 2010, a to výhradně přírodními materiály. Břehy Bečvy vodohospodáři zpevnili těžkými kamennými bloky a objemnými kmeny stromů. Vyhověli tak požadavkům platným pro chráněná území Natura 2000.
V Novosedlech na Břeclavsku se dnes bude kolaudovat nová protipovodňová hráz. Je to bez jednoho týdne přesně deset let poté, co obec postihly katastrofální povodně. 1700 metrů dlouhý a v nejvyšším bodě tři metry vysoký val má chránit jižní část obce včetně nádraží, mateřské školy a rodinných domů před vodou z řeky Dyje.
Bohumínská městská část Vrbice se po patnácti letech od ničivých povodní konečně dočká protipovodňových hrází. Lidé dodnes při lijácích nervózně pozorují hladinu řeky. V roce 1997 jim velká voda zatopila domy i zahrady.
Populace bobrů evropských se Česku začíná prodražovat. Zvířata se úspěšně rozmnožují a místy stačí malá rodinka, aby udělala pořádnou spoušť. Zejména na jižní Moravě se už připravují opatření za desítky milionů, které mají bobrům v ničení zabránit. Jsou ale místa, kde přes všechny problémy, mají bobry rádi. Jedno takové je nedaleko Měřína na Vysočině.
V Trhových Dušníkách u Příbrami hrozila kvůli vysoké hladině Litavky evakuace asi dvaceti rodin. Situaci tam prozatím pomohli vyřešit dobrovolní hasiči, kteří postavili hráze z pytlů s pískem.
Přesně před třemi měsíci zasáhla Maďarsko největší ekologická katastrofa jeho historie. Protrhnutou stěnou odkaliště hliníkárny u města Ajka severně od Balatonu se vylil téměř milion krychlových metrů tzv. červeného bahna, které je vedlejším produktem při výrobě oxidu hlinitého. Obrovská masa vysoce škodlivého bahna zaplavila rozsáhlé oblasti, dvě obce a jedno město. Zemřelo deset lidí a materiální škody se vyšplhaly do miliard.
Maďarské obce postižené ekologickou katastrofou, kterou způsobil jedovatý kal z hliníkárny v Ajce počátkem října, se jen pomalu vracejí do normálního života. V Kolontáru vznikly během uplynulých dvou měsíců ochranné hráze, které mají zajistit bezpečnost obyvatel. Situaci na místě monitoroval zpravodaj Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.
Maďarský parlament schválil novelu, která zabezpečí kontrolu státu nad soukromou společností Maďarské hlinikárny. Tu označují úřady za viníka ekologické katastrofy.
Pět let po ničivém hurikánu Katrina ještě nemá perla Louisiany město New Orleans opravené všechny hráze proti vodě. Na jejich rekonstrukci se podílejí nizozemské firmy, které mají s vodními stavbami letité zkušenosti. Podle nich bude město zabezpečené proti vodě až příští rok v létě.
Zhruba za měsíc začnou dělníci se stavbou ochranného valu kolem říčky Petrůvky v Petrovicích u Karviné. Ze státního rozpočtu na to půjde 15 miliónů korun.
Rozvodněná Odra dělá starosti lidem ve východním Německu. Záchranáři tam napjatě sledují, jestli písečné valy vydrží nápor vody. S povodněmi bojuje také západ Polska.
Kvůli povodním a chladnému počasí na Slovensku už zemřeli dva lidé. První obětí je pětiletá dívka, která se na východě země ztratila v lese a následně zemřela na podchlazení. Druhým mrtvým je dvaašedesátiletý muž, který se utopil v blízkosti Nitry. Ministr vnitra odjel k Trebišovu, kde řeka Ondava protrhla hráz.
Přemnožení bobři na jihu Moravy přijdou tamní vodohospodáře na miliony. V Břeclavi totiž musí opravit protipovodňovou hráz, kterou doslova provrtaly bobří nory.