hráze

hráze v textech na iROZHLASU

2:18

|David Koubek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Města pod protrženými hrázemi v Brazílii čekají vlnu bahna, 800 tisíc lidí je bez vody

S následky protržených hrází nádrže u dolu na železnou rudu v Brazílii se potýkají města několik set kilometrů daleko. Výpadek dodávek pitné vody se už dotkl 800 tisíc lidí v údolí řeky Rio Doce. Hasiči a vojáci našli necelý týden po katastrofě osmou oběť, dále ale v oblasti pátrají. Oficiálně je pohřešovaných 21 lidí. Příčina nehody se stále vyšetřuje.

3:05

| A.Rokosová |Regiony

Zálezlice si stěžují na postup firmy, která stavěla protipovodňovou hráz

Cihly, dlaždičky, kabely, hadry ale i jídelní příbor. To vše našli představitelé Zálezlic na Mělnicku v protipovodňové hrázi u Kozárovické tůně, kterou poničily červnové povodně. Podle starosty obce Jiřího Čížka zvoleného za nezávislé použila firma při stavbě suť, aby ušetřila. Majitel firmy, která hráz v roce 2002 stavěla a teď ji opravuje, tvrdí, že to není pravda. Spor teď řeší investor stavby, povodí Vltavy.

2:14

|Daniel Burda, Michal Šenk |Příroda

Bobři jsou zase v Česku spokojení, méně ti, jimž škodí

Populace bobrů evropských se Česku začíná prodražovat. Zvířata se úspěšně rozmnožují a místy stačí malá rodinka, aby udělala pořádnou spoušť. Zejména na jižní Moravě se už připravují opatření za desítky milionů, které mají bobrům v ničení zabránit. Jsou ale místa, kde přes všechny problémy, mají bobry rádi. Jedno takové je nedaleko Měřína na Vysočině.

5:21

|Gregor Martin Papucsek, Václav Pešička, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Likvidace ekologické katastrofy v Maďarsku pokračuje pomaleji než se čekalo

Přesně před třemi měsíci zasáhla Maďarsko největší ekologická katastrofa jeho historie. Protrhnutou stěnou odkaliště hliníkárny u města Ajka severně od Balatonu se vylil téměř milion krychlových metrů tzv. červeného bahna, které je vedlejším produktem při výrobě oxidu hlinitého. Obrovská masa vysoce škodlivého bahna zaplavila rozsáhlé oblasti, dvě obce a jedno město. Zemřelo deset lidí a materiální škody se vyšplhaly do miliard.

1:08

|Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová |Zprávy ze světa

Dva měsíce po katastrofě chrání Kolontár systém hrází

Maďarské obce postižené ekologickou katastrofou, kterou způsobil jedovatý kal z hliníkárny v Ajce počátkem října, se jen pomalu vracejí do normálního života. V Kolontáru vznikly během uplynulých dvou měsíců ochranné hráze, které mají zajistit bezpečnost obyvatel. Situaci na místě monitoroval zpravodaj Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

|Petr Vavrouška, Gregor Martin Papucsek, Ľubomír Smatana, Lenka Rafaelová, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Povodně trápí celou střední Evropu

Kvůli povodním a chladnému počasí na Slovensku už zemřeli dva lidé. První obětí je pětiletá dívka, která se na východě země ztratila v lese a následně zemřela na podchlazení. Druhým mrtvým je dvaašedesátiletý muž, který se utopil v blízkosti Nitry. Ministr vnitra odjel k Trebišovu, kde řeka Ondava protrhla hráz.