Ruský cenzurní úřad začátkem března zablokoval přístup na weby RFE/RL, stejně postupoval v případě dalších médií - ruskojazyčné BBC News, portálu Meduza a stanicím Deutsche Welle a Voice of America.
Dnes žije bývalý americký novinář a také dlouholetý politický poradce OSN pro Kosovo Jolyon Naegele kousek od Prahy a cítí se zde stejně doma jako kdekoliv jinde ve světě.
Program pro někdejší Československo měl přitom ve vysílání Hlasu Ameriky dlouhou tradici. Poprvé se objevil už v březnu 1942. Tedy jen měsíc poté, co Hlas Ameriky odstartoval vysílání.
V 80. letech informoval o událostech, o kterých se v socialistickém Československu veřejně nemluvilo, sledoval pád železné opony a po listopadu 1989 točil první rozhovory s Václavem Havlem.
Ruští senátoři uvažují o zablokování vysílání amerických stanic Rádio Svoboda a Hlas Ameriky v době březnových prezidentských voleb v Rusku. Podle poslanců stanice negativně ovlivňují veřejné mínění.
O životě za železnou oponou se lidé v Československu dozvídali také z Hlasu Ameriky. Rozhlasová stanice ale vznikla už v únoru 1942, tedy před 75 lety. Bylo to nedlouho po vstupu Spojených států do druhé světové války. Brzy vysílala ve 40 jazycích. Svou pověst od počátku stavěla na objektivním zpravodajství. Víc v reportáži Jaroslava Skalického.
Barack Obama by měl do konce měsíce podepsat zákon, který poskytne jeho nástupci v prezidentské funkci Donaldu Trumpovi větší vliv na vládní média vysílající do zahraničí, ke kterým patří rozhlasové stanice Hlas Ameriky (VOA) a Rádio Svobodná Evropa/Rádio svoboda (RFE/RL). Napsala to agentura Reuters.