S Jiřím Plachým z Vojenského historického ústavu o idealistech se zbraní v ruce na Ukrajině a ve Španělsku, o válečné propagandě a o tom, kdo z vojáků se stal dvorním fotografem The Beatles.
Označovat povstalce za „fašisty“ nebo dokonce Hitlerovu prodlouženou ruku je podle mnoha historiků nesmyslné. Byli to důstojníci, stoupenci vlády tvrdé ruky.
Španělsko viní Frankova rodina z porušení úmluvy o ochraně lidských práv, konkrétně z porušení práva na soukromý a rodinný život, porušení zákazu diskriminace a porušení práva na spravedlivý proces.
Rakev s Frankovými ostatky byla za doprovodu rodinných příslušníků vynesena z baziliky a naložena do pohřebního vozu. Následně byla přeložena do vrtulníku určeného k její přepravě.
Španělský nejvyšší soud povolil exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka, o kterou usilovala vláda. Nevyhověl tak přání rodiny a některých organizací, které s přemístěním nesouhlasily.
Frankistickou manifestaci čítající asi 200 lidí v neděli v centru Madridu narušily tři polonahé aktivistky hnutí Femen. Podle agentury AFP je zadržela policie.
Katalánská policie ve čtvrtek uvedla, že zmařila pokus o atentát na španělského premiéra Pedra Sáncheze. Muž se chtěl pomstít za chystané přemístění ostatků někdejšího diktátora Franciska Franka.
Frankova rodina, která s exhumací nesouhlasí, ale nemůže jí podle místních médií legální cestou zabránit, dostala možnost zvolit si místo pro pohřbení svého slavného příbuzného.
Bývalý španělský diktátor Franco, jehož ostatky chce vláda do konce roku exhumovat z památníku v Údolí padlých, bude možná pohřben v majestátní katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu.
Nebude spravedlnost, klid ani jednota (národa), dokud budou Frankovy ostatky na stejném místě jako oběti, prohlásila před hlasováním socialistická vicepremiérka Carmen Calvová.
Španělská vláda schválila dekret o exhumaci ostatků bývalého diktátora Franca. Zatím jsou uložené v památníku v Údolí padlých. Ten vznikl ještě za jeho života jako oslava vítězství v občanské válce.
Madridský soud se v úterý zabýval případem kradených dětí za éry Francisca Franca ve Španělsku. Před soudem tam stanul gynekolog Eduardo Vela, ten je obviněn z krádeže holčičky.
Necelý měsíc po nástupu nové španělské vlády lídra socialistů Pedra Sáncheze se opět rozvířila debata o odstranění ostatků diktátora Franciska Franka z Údolí padlých nedaleko Madridu.
Před madridským soudem stane kvůli podezření z únosu novorozence a falšování úředních dokumentů bývalý gynekolog Eduard Vela. Ten měl údajně odebrat v roce 1969 novorozeně matce a později dítě dát jiné ženě. Podobná praxe měla podle agentury AFP během španělské diktatury vliv na tisíce rodin a pravděpodobně začala za vlády Francisca Franca v roce 1939.
Ve Španělsku dnes lidé vyzývají k obnově demokracie. Je to přitom 36 let, co zemřel diktátor Francisco Franco. Řada Španělů k němu stále cítí nenávist. Jsou ale i tací, kteří ho za některé věci chválí, i když málokdo vyzdvihuje jeho totalitní režim bez výhrad. Dnes se Španělsko považuje za demokracii. Než se jí ale po Francově smrti stalo, trvalo to několik let.