Jeho hrobka je neúctou k obětem v Údolí padlých. Španělská vláda exhumuje ostatky generála Franka

Španělská vláda v pátek prohlásila, že je odhodlána exhumovat ostatky diktátora Franciska Franka navzdory „hrozbám“ jeho rodiny. Ta minulý týden uvedla, že podnikne veškeré možné právní kroky s cílem zabránit vládě v odstranění ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník obětem občanské války a hrobka generála Franka v Údolí padlých.

Pomník obětem občanské války a hrobka generála Franka v Údolí padlých. | Foto: Godot13 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 4.0

Španělská vláda 24. srpna schválila dekret o odstranění ostatků. „Frankova hrobka je neúctou k obětem, které jsou v Údolí padlých pohřbeny,“ uvedla tehdy vicepremiérka Carmen Calvová s odkazem na 34 000 obětí z obou táborů španělské občanské války.

Franco v Údolí padlých? Španělská vláda chce převézt ostatky bývalého diktátora, rodina je proti

Číst článek

Ta stála v letech 1936 až 1939 životy půl milionu lidí a rozpoutal ji pučem proti republikánské vládě Franco, který stál v čele země do své smrti v listopadu 1975.

„Stížnost nebo hrozby, které vyslovila Nadace Franciska Franka vůči předsednictvu vlády, nic nemění na odhodlání této vlády,“ řekla v pátek podle agentury AFP vládní mluvčí Isabel Celaaová.

Ve čtvrtek se podobně během návštěvy Kolumbie vyjádřil španělský premiér Pedro Sánchez. Žádná demokracie podle něj nemůže mít mauzoleum vzdávající úctu diktátorovi.

Španělé po letech řeší skandál ‚kradených dětí‘ za Frankismu. Soud se zabýval případem obviněného lékaře

Číst článek

Frankova nadace a diktátorovi potomci jsou ostře proti exhumaci ostatků z mauzolea, kde spočívají od smrti generála v roce 1975. Rodina poukazuje na možné zneužití úřední moci a znesvěcení hrobu, pokud by se exhumace uskutečnila.

Generál Francisco Franco i více než čtyři dekády po své smrti rozděluje španělskou společnost. Někteří ho stále obdivují jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil Španělsko bojů ve druhé světové válce. Pučem v létě 1936 ale Franco rozpoutal válku občanskou.

Poté zahájil Franco jako caudillo (vůdce) teror, jehož obětí se jen do roku 1945 stalo na 30 000 jeho odpůrců. Posledních pět poprav pro levicové aktivisty podepsal Franco dva měsíce před svou smrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme