Frankova rodina dál bojuje proti exhumaci diktátora. Zažalovala Madrid u evropského soudu

Potomci španělského diktátora Franciska Franka podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Viní španělský stát z porušení lidských práv kvůli loňské exhumaci ostatků svého předka. Pokud soud přijme stížnost k projednání a posléze by rozhodl ve prospěch Frankových potomků, mohl by Madridu jen nařídit platbu odškodnění. Neotevře se tím cesta k přemístění Frankových ostatků, informoval ve čtvrtek deník El Confidencial.

Madrid/Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky španělského diktátora Franciska Franka

Rakev s ostatky španělského diktátora Franciska Franka | Foto: Mariscal | Zdroj: Reuters

Ostatky generála Franka, který stál v čele Španělska od roku 1939 do své smrti 20. listopadu 1975, byly loni v říjnu po 44 letech exhumovány z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu a přemístěny na hřbitov na madridském předměstí El Pardo, kde je pohřbena i Frankova manželka. O exhumaci rozhodla v červnu 2018 vláda Pedra Sáncheze a pak ji schválil i parlament.

Ostatky španělského diktátora Franka byly exhumovány. Proti přesunu protestují stovky lidí

Číst článek

Frankova rodina se exhumaci neúspěšně snažila zabránit u španělských soudů a teď podala stížnost do Štrasburku. Španělský stát viní z porušení evropské úmluvy o ochraně lidských práv, konkrétně z porušení práva na soukromý a rodinný život, porušení zákazu diskriminace a porušení práva na spravedlivý proces.

Frankovy ostatky mohou být navzdory přání rodiny exhumovány, potvrdil španělský nejvyšší soud

Číst článek

Frankova rodina si stěžuje na samotnou exhumaci i na to, že vláda ostatky nepohřbila do rodinné hrobky v katedrále Panny Marie Almudenské v Madridu.

Vláda toto místo odmítla kvůli obavám, aby se katedrála v centru metropole, hojně navštěvovaná i turisty, nestala místem manifestací oslavujících frankistickou diktaturu. Franco má totiž v zemi stále své příznivce, kteří ho obdivují mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

Vláda exhumaci provedla proto, že stejně jako řada Španělů považuje za nedůstojné, aby byl Franco pohřben na stejném místě jako téměř 34 000 obětí z obou táborů španělské občanské války. Tu pučem v roce 1936 rozpoutal právě Franco a zemřelo v ní za tři roky na půl milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme