Barcelona žaluje frankistické soudce kvůli rozsudky nad gayi, viní je ze zločinů proti lidskosti

Barcelonská radnice zažalovala šest soudců za jejich verdikty z let 1956 až 1977, jimiž poslali do vězení přes pět set lidí kvůli jejich sexuální orientaci. Radnice katalánské metropole viní soudce ze zločinů proti lidskosti, informovala v pondělí španělská agentura Europa Press. Podle ní jde o další ze soudních sporů, které radnice už iniciovala ve snaze nenechat bez trestu zločiny z dob frankistické diktatury.

Barcelona Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Madridu

Šest soudců v letech 1956 až 1977 poslali do vězení přes pět set lidí kvůli jejich sexuální orientaci (ilustrační foto) | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Zástupce barcelonské starostky Jaume Asens v pondělí na tiskové konferenci oznámil, že radnice podává žalobu ke katalánskému nejvyššímu soudu. Na otázku novinářů, zda všichni ze zmíněných soudců ještě žijí, zástupce starostky odpověděl, že i to bude předmětem trestního řízení.

Franco nemá být pohřben v madridské katedrále. Vláda chce zabránit oslavování diktatury

Číst článek

Kauza se týká rozsudků nad 533 lidmi, kteří skončili v barcelonské věznici Model. V této věznici, která od loňska přestala fungovat, byli kromě zločinců internováni i političtí vězni a právě homosexuálové.

'Tuláci a zlotřilci'

Verdikty nad homosexuály vynášeli soudy za frankistické diktatury nejprve na základě zákona o tulácích a zlotřilcích z roku 1933, do něhož byla represe lidí na základě sexuální orientace zahrnuta v roce 1954.

V roce 1970 ho nahradil zákon o ohrožení a obnově společnosti, který byl vůči homosexuálům a transsexuálům ještě přísnější a který se týkal například i žebrání, vandalismu, prostituce či obchodu s drogami.

Po smrti generála Francisca Franka v roce 1975 a návratu země k demokracii byly články o homosexualitě z tohoto zákona v roce 1979 vyškrtnuty a celý zákon byl zrušen v roce 1995.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme