Řada skandálů spojených s případy sexuálních deliktů, zneužívání a jejich krytím katolickou církví poškodila od září pověst celkem pěti vysoce postavených duchovních a vedla k suspendování farářů.
V druhé polovině října se v Maďarsku objevily průzkumy veřejného mínění, ve kterých Viktor Orbán a jeho Fidesz nejsou na prvním místě. Je to velká událost.
Podle průzkumu budapešťského analytického střediska 21 Research Center má TISZA podporu 42 procent voličů rozhodnutých jít k volbám, zatímco Fidesz zaostává se 40 procenty.
Péter Magyar z maďarské opozice vyzval premiérova poradce, aby ještě před 23. říjnem, kdy si Maďarsko připomíná výročí začátku povstání z roku 1956, rezignoval na veřejné funkce.
„Zelenskyj přivedl svoji zemi do obranné války, všichni tito lidé zemřeli, - je to jejich právo, ... Ale pokud by se zeptali (Ukrajinci) nás, nedoporučovali bychom to,“ řekl poradce Orbána.
Maďarské předsednictví se bude konat v době, která nepatří k legislativně nejnabitějším, uklidňovali se evropští politici i odborníci, když v červenci přebírali jednaní Rady EU.
Nejen pro Andreje Babiše, ale i pro Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz znamenalo založení nové extrémně pravicové a jasně protievropské frakce Patrioti zásadní změnu.
„Pro strany to má i finanční výhody. Budou dostávat nemalé finanční prostředky na to, aby se propagovaly, aby mohly využívat sociální sítě, dojde i k posílení think-tanků,“ říká bývalá europoslankyně.
Ve volbách do Evropského parlamentu letos zafungovala národovecká témata. Díky tomu slavili úspěch lepenovci ve Francii, Bratři Itálie, Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána nebo české hnutí ANO.
Krátce poté, co byl oznámený záměr ustavit novou europarlamentní frakci Patrioti pro Evropu, vyrojili se posměváčkové, kteří tvrdili, že tři zakládající strany si prostě zbyly.
Jaké hodnoty zastávají strany, se kterými se spojuje sedm europoslanců hnutí ANO a dva nováčci Přísahy a Motoristů? iROZHLAS.cz a Radiožurnál je představují v medailoncích.
Ochotu začlenit se do této frakce také vyjádřila krajně pravicová portugalská formace Dost (Chega) a španělské krajně pravicové uskupení Vox. Očekává se, že se připojí i italská Liga Mattea Salviniho.
Na půdorysu změny uspořádání europarlamentu probíhá další dějství boje mezi opozičními ANO a SPD. Podle odborníků mohlo být za Babišovým tahem s novou frakcí i to, že vycítil Okamurovu slabost.
ANO Andreje Babiše, strana Fidesz Viktora Orbána a Svobodná strana Rakouska Herberta Kickla zakládají politickou alianci. Cílem je založit v Evropském parlamentu novou frakci. Co to znamená?
Hnutí ANO Andreje Babiše se rozhodlo odejít z Renew, liberální frakce Evropského parlamentu (EP), a podle různých zpráv koketuje s vytvořením nové frakce.
Orbán maďarské politice dominuje od roku 2010. Podle kritiků se mu za posledních 14 let podařilo vybudovat systém, ve kterém jsou parlament, justice i většina médií pod kontrolou jeho strany Fidesz.
Ve frakci ECR je i česká ODS, která se spolu se slovenskými, belgickými či švédskými kolegy proti vstupu Fideszu vymezuje. Naopak italská premiérka Giorgia Meloniová měla Orbánovi členství přislíbit.
Viktor Orbán má po čtrnácti letech v úřadu maďarského premiéra nového vyzyvatele. Přišel z jeho vlastní strany Fidezs. A první úspěch si chce připsat už ve volbách do Evropského parlamentu.
V Maďarsku není proces udělování prezidentských milostí veřejný a omilostnění se provalilo náhodou poté, co se odsouzený člověk u Nejvyššího soudu domáhal toho, aby mohl dál učit a stýkat se s dětmi.
Nováková se rozhodla omilostnit asi dva tucty odsouzených loni na jaře před návštěvou papeže. Byl mezi nimi i zástupce ředitele dětského domova, který pomáhal bývalému šéfovi krýt trestnou činnost.
Zákon o „ochraně národní suverenity“ počítá s tresty až do tří let vězení za porušení zákazu zahraničního financování pro strany a další uskupení kandidující ve volbách.
Na evropské scéně sice jejich zástupci vystupují v konstruktivně a v souladu, evropské strany si ale všímají i domácí politiky. Tam je problém u slovenského Smeru, maďarského Fideszu i českého ANO.
Maďarsko je pro podnikatele nejrizikovější zemí ve střední Evropě: podle posledního šetření z minulého roku index rizika dosáhl 18 procent, zatímco v ostatních zemích se pohybuje pod sedmi procenty.