Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz se podařilo zjistit detailní informace o tom, co prezident Miloš Zeman odpustil olomouckému podnikateli Pavlu Podroužkovi.
Policejní tým Daňová Kobra obvinil 11 lidí a jednu firmu z krácení daní při fakturování reklamních služeb. Způsobili škodu přibližně 240 milionů korun.
Spor o budovu nové radnice v Praze 8 jde do další fáze. Akciová společnost Centrum Palmovka se se stavební společností Metrostav nedohodly, jak vyřešit nezaplacené faktury za práce na budově. Spor teď bude řešit rozhodčí soud. Podle Metrostavu i společnosti, kterou vlastní osmá městská část, jde o stovky milionů korun.
Na první pohled vypadá jako faktura na 3013 korun, ve skutečnosti však jde o obchodní nabídku společnosti Český telefonní seznam. Firmu už loni pokutovala Česká obchodní inspekce za nekalé praktiky, přesto se její letáky opět objevují ve schránkách.
Ministerstvo zemědělství vypisovalo zakázky na propagaci potravin a vína v rozporu se zákonem. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Za šest let resort takto vydal jeden a půl miliardy korun. Přínos těchto investic přitom úřad podle kontrolorů nezjišťoval.
Živnostníky a malé firmy stále ohrožují dluhy jejich obchodních partnerů. A to i přes to, že od července loňského roku musí být faktura zaplacena do 30 dnů, pokud si smluvní strany nestanoví jinou dobu splatnosti. Problémem ale stále je vymahatelnost uhrazení nesplacených faktur. Věřitelé tak jsou nuceni na svoje peníze čekat až několik měsíců a sami se mohou dostat do dluhové pasti.
Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze rozděluje spor učitelů, studentů a děkana Miroslava Ševčíka. Podle něj měla část pedagogů falšovat faktury za zahraniční cesty. Audit škodu vyčíslil na víc než milion korun. Podle učitelů chce Ševčík obviněním zakrýt problémy na fakultě.
Zlepšit platební morálku firem - to je hlavní cíl novely obchodního zákoníku, kterou dnes projednají senátoři. Maximální doba splatnosti závazků, tedy například faktur, by měla být 60 dní. Pro veřejné zadavatele - stát, obce nebo kraje - pak 30 dní, 60 jen ve výjimečných případech, třeba po povodních. Za nedodržení lhůt budou hrozit pokuty.
Soudům hrozí, že budou muset začít rozhodovat desetitisíce sporů z nezaplacených faktur telekomunikačním operátorům. Doposud tuto agendu vyřizoval Český telekomunikační úřad. Nově ale tyto spory mají řešit soudy. O důsledcích takového převodu pravomocí budou dnes v Brně jednat špičky justice.
Spory o nezaplacené faktury za telefon by napříště měly řešit soudy. Návrh přichází z ministerstva průmyslu a obchodu, se kterým ale resort spravedlnosti nesouhlasí. Dnes tuto agendu vyřizuje Český telekomunikační úřad a sporů zákazníků s operátory se chce zbavit. Soudcovská unie je ale také proti. Argumentuje skokovým nárůstem nových žalob, které zbrzdí i ostatní řízení.
Ochota tuzemských podnikatelů platit faktury v termínu je v porovnání s ostatními vyspělými evropskými zeměmi mimořádně nízká. Vyplývá to z údajů společnosti Omega solutions. Na váhavost zákazníků při placení si podniky a hlavně malí živnostníci a řemeslníci stěžují už dlouho.
Už od loňského května neproplácí hlavní město Praha faktury za stavbu tunelového komplexu Blanka. Dodavatelům dluží za odvedené práce asi 1,5 miliardy korun. Radnice teď řeší, jak projekt dál financovat. Pokud situace potrvá, může být podle mluvčího společnosti Metrostav Františka Poláka celá výstavba ohrožena.
Drobní podnikatelé a živnostníci by se v budoucnu mohli dočkat včasných plateb svých faktur. Prvním čtením v poslanecké sněmovně totiž prošel návrh, který stanoví, že standardní doba splatnosti faktur bude 30 dnů. Přestože ve smlouvě bude možné sjednat i delší lhůtu k proplacení, překročit 60 dnů bude možné jen v případě, že to nebude hrubě nespravedlivé vůči věřiteli.
Zveřejňování smluv, objednávek nebo faktur státních institucí by nemělo mít finanční limity. Navrhuje to skupina poslanců napříč politickým spektrem, která chce zpřísnit dosavadní praxi. Podle ní se musejí zveřejňovat dokumenty s hodnotou až od půl milionu korun.
Odběratelské firmy stále více prodlužují dobu, ve které svým dodavatelům platí. Situace je podle analýzy společnosti ČSOB Factoring nejhorší od krize v roce 2009. Některé podniky se tak dostávají do problémů, i když jejich výrobky jdou na odbyt.
Platební morálka českých firem se letos o něco zlepšila. Průměrná doba za kterou od odběratele přijdou podnikateli peníze na účet klesla o 3 dny - na 69 dní. Vyplývá to z analýzy ČSOB Factoring mezi 20 tisíci podniky. Jsou ale odvětví, kde společnosti naopak platí se stále větším zpožděním.
Vláda schválila návrh zákona, který nově vymezuje pravidla pro úhradu služeb v oblasti bydlení. Změny se mají týkat například plateb za vodné a stočné, odvoz odpadu nebo užívání výtahu.
České firmy chválí rozhodnutí Evropského parlamentu, který přijal směrnici o sankcích za opožděné platby faktur. Až na výjimky by se měly proplácet do 30 dnů, a to by měly dodržovat i státní úřady a instituce Evropské unie.
Evropská unie přijala směrnici, která stanoví maximální lhůtu pro uhrazení faktur 30 dnů. Schválili ji poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku a už dříve s ní souhlasily i členské země. Ty ji musí převést do národních zákonů do dvou let.
Faktury by se měly v zemích Evropské unie hradit do třiceti dnů. Lhůtu stanoví nová směrnice, kterou schválili europoslanci na zasedání ve Štrasburku. Už dříve s ní souhlasily i členské státy. Za porušení pravidel splatnosti má hrozit sankční úrok ve výši minimálně osm procent. Z obecné maximální lhůty jsou ovšem i výjimky.