Nezaplacené faktury za telefon mají příště řešit soudy. Nestíháme, říkají soudci
Soudům hrozí, že budou muset začít rozhodovat desetitisíce sporů z nezaplacených faktur telekomunikačním operátorům. Doposud tuto agendu vyřizoval Český telekomunikační úřad. Nově ale tyto spory mají řešit soudy. O důsledcích takového převodu pravomocí budou dnes v Brně jednat špičky justice.
Aby mobilní operátor mohl dluh zákazníka vymáhat přes exekutora, potřebuje rozhodnutí telekomunikačního úřadu. Ročně dostává ČTÚ přes 120 tisíc takových návrhů a nestíhá je v zákonné lhůtě vyřizovat. Proto je chce přesunout na soudy, které přísnými lhůtami svázány nejsou.
„Tyto spory se týkají jenom toho, že někdo nezaplatil fakturu a operátor to na něm vymáhá. Řešíme je teď my. ČTÚ je snad jediný regulátor v EU, který podobné spory řeší," říká člen rady ČTÚ Ondřej Malý.
Jedná se o tradiční úpravu, která takto funguje již desítky let, brání se viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad.
„Český telekomunikační úřad tyto spory řeší, řeší je kvalitně, o tom není sporu. Převedení této agendy na soudy by za stávající situace opravdu vyvolalo naprosto destruktivní následky ve vztahu k přístupu občanů k právu,“ vysvětluje.
Podle Soudcovské unie nemají soudy na nový druh žalob dost personálu. „Je to vysloveně experiment a navíc není vůbec zajištěn. Čili mají-li rozhodovat soudy, pak za úplně jiného zajištění,“ upozorňuje prezident unie Tomáš Lichovník.
Justice nestíhá, upozorňují soudci
Čeští soudci jsou podle Novosada zavaleni prací. Ročně prý řeší výrazně více sporů než jejich kolegové v ostatních středoevropských státech, jednotlivé kauzy se proto protahují, v příštím roce navíc justici čeká zátěž spojená s novým občanským zákoníkem.
Převedení agendy takzvaných účastnických sporů by situaci dále zhoršilo, myslí si Novosad.
„Máme spočítáno, že by se opětovně zvýšil počet věcí na soudech cirka až o 30 procent. A tady tato synergie všech těchto vstupních aspektů potom znamená, že by se opravdu již justice naprosto zpomalila, lidé by měli velmi složitý přístup ke spravedlnosti a následně potom by stát samozřejmě vyplácel významné částky za zpoždění a průtahy, které budou ve všech typech sporů nastávat,“ přibližuje.
Viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad si myslí, že převedení této agendy z ČTÚ na soudy by zpomalilo českou justici
Na justici se sice z ČTÚ převede stovka tabulkových míst, budou to ale jen administrativní pracovníci. Tři čtvrtiny všech sporů mobilních operátorů přitom podle odhadů budou muset nakonec řešit soudci.
„To by znamenalo opravdu jednoho úředníka na jeden soud a přitom my tady hovoříme o stovkách tisíc sporů. Loni na Český telekomunikační úřad takto napadlo, podle jejich údajů, více než dvě stě tisíc sporů. A každým rokem ten počet roste. Takže stovka úředníků, to je naprosto zanedbatelné, naprosto bezvýznamné,“ uzavírá Novosad.
Soudní řízení má navíc daleko přísnější pravidla než správní projednání, a operátoři se tak svých peněz dočkají se zpožděním.