Projekty jsou z 85 procent financovány z evropského fondu, z deseti procent státem a zbylých pět procent si organizace platí samy. Pokud navrhovaná změna projde, spoluúčast žadatelů se výrazně zvýší.
„Za to krácení si postavíme šest kilometrů dálnice, nebo zaplatíme obrovské portfolio služeb pro obyvatele. V infrastrukturních projektech je to plivnutí do moře,“ uvedl Černý z Člověka v tísni.
Píše se to v jedné z klíčových pasážích utajovaného dokumentu, kterou získal iROZHLAS.cz. Audit o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) dorazil do Česka v pátek.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz Klára Dostálová (za ANO) kromě korupční aféry mluví o chystaném stavebním zákoně, nových dotačních pravidlech či auditním šetření k údajnému střetu zájmů českého premiéra.
Policie nenašla důvody pro zahájení řízení proti Synthesii kvůli dotacím z Evropské unie. Trestní oznámení ministerstva práce a sociálních věcí na firmu ze skupiny Agrofert uložila jako vyřízené.
Obavy z nových dotačních pravidel, která mají platit od roku 2021, má nejen neziskový sektor, ale i firmy, které podporu z Bruselu určenou například na vzdělávání nebo sociální služby čerpají.
Nově by se tak takzvané měkké projekty financovaly až zpětně. Záměr má podle resortu ulehčit státnímu rozpočtu. Kritika zní od neziskového sektoru i některých ministerstev.
Zatímco od roku 2014 do roku 2020 může Česko vyčerpat z Evropského sociálního fondu téměř 3,47 miliardy eur (88,39 miliardy korun), nově by to mělo být asi 2,74 miliardy (69,79 miliardy eur).