Data Eurobarometru za posledních 20 let ukazují, jak se jednotlivé evropské země k Evropě vztahují, co považují za problém, ale vyplývá z nich také, že v postoji k EU neexistuje žádné status quo.
Podle průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas se většina dotázaných cítí být Evropany, ale jen část z nich je spokojena s členstvím v EU. Proč není sedmadvacítka populárnější?
V celoevropském průměru zajímají volby 57 procent respondentů, v Česku je to zmíněných 28 procent. Češi jsou tak se svým nezájmem úplně na chvostu mezi státy EU.
Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) změnila v pátek název na Národní sdružení (RN). Tento krok má straně pomoci distancovat se od její antisemitské a rasistické minulosti.
Češi by z EU nevystoupili, ve střední Evropě jsou však největšími euroskeptiky. Pro setrvání v EU by podle studie hlasovalo 54 procent Čechů. Nejsilnější podporu má u důchodců a mladých lidí.
Aliance za přímou demokracii v Evropě, do které patří britský UKIP, čeští Svobodní a další euroskeptické strany, přijde zřejmě v přepočtu o 13,5 milionu korun. Audit Evropského parlamentu zjistil, že UKIP v rozporu s pravidly použil evropské peníze na předvolební kampaň ve Velké Británii. Alianci kvůli tomu hrozí bankrot, s auditem nesouhlasí a chce se bránit soudně.
Strana pro nezávislost Spojeného království UKIP bude mít ode dneška nového předsedu. Ten nahradí Nigela Farage. O post předsedy populistické formace se ucházela pětice málo známých kandidátů. Podle počtu hlasů získaných v loňských parlamentních volbách je UKIP třetí nejsilnější britskou stranou.
Odchod Velké Británie z Evropské unie podle všeho ovlivní také kampaň českých politických stran před podzimními senátními a krajskými volbami. Myslí si to někteří politologové. Političtí odpůrci unie zvedají už teď hlavy po celé Evropě včetně Česka. A požadují další referenda.
Čistě podle barev jednotlivých kampaní před červnovým britským unijním referendem musejí být ostrovní voliči poněkud zmatení. Tři různá hnutí používající tři různé barvy - sytě rudou, zelenou a fialovou. Mají totiž společný cíl - odchod Spojeného království z Evropské unie. Právě pod fialovou barvou objíždí zemi předseda Strany pro nezávislost Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. I když byl dlouho hlavní tváří britských euroskeptiků, před historickým referendem se jeho význam poněkud vytrácí.
Německá euroskeptická strana poprvé úspěšně vstupuje do německé politiky. V Sasku se po zemských volbách dostala do tamního sněmu. Jasným vítězem voleb se stala strana Angely Merkelové CDU.
Euroskeptici chtějí změnit Evropu a vrátit suverenitu zpět národním státům. V Bruselu to řekla Marine Le Penová, která je dnes hlavní postavou euroskeptiků. V evropských volbách o víkendu triumfovala ve Francii. Spolu s ostatními nacionalisty chce v Evropském parlamentu vytvořit novou euroskeptickou skupinu.
Velké zisky euroskeptické a populistické strany UKIP přinesly volby do městských rad v Anglii. Strana pro nezávislost Spojeného království Nigela Farage získala desítky mandátů na úkor obou hlavních britských stran, tedy konzervativců a labouristů.
Britskou politickou scénu už několik měsíců zaměstnává debata o přistěhovalectví. Díky tomuto citlivému tématu má Strana pro nezávislost Spojeného království vedená Nigelem Faragem velkou šanci na úspěch ve volbách do Evropského parlamentu. Mohlo by to mít dalekosáhlé následky. Trvalého odlivu hlasů ve prospěch euroskeptické formace se bojí zejména vládní konzervativci.
Horké chvilky zažil ve skotském Edinburghu známý britský euroskeptický politik Nigel Farage. Před skupinou rozvášněných skotských separatistů ho zachránila až policie. Kontroverzního politika policisté preventivně zamkli v jedné z hospod.
Plnou čtvrtinu hlasů získala v místních volbách v Anglii a Walesu euroskeptická Strana pro nezávislost Spojeného království, která svou volební kampaň postavila na výpadech proti imigrantům.