Loni povolenky státu vynesly asi 40 miliard korun, do roku 2030 by příjmy mohly dosáhnout až 250 miliard. Vláda už oznámila, že stát bude získané peníze využívat hlavně v moderní energetice.
„Pro udržení tepla v místnosti utěsněte štěrbiny v oknech a balkonových dveřích, zakryjte je dekami nebo silnými závěsy. Umístěte všechny členy rodiny v jednom pokoji,“ vzkazuje Tirasteploenergo.
„Podstatou je, že nerozumíme, proč bychom měli platit více za častokrát ten samý plyn,“ říká slovenský vicepremiér, ministr životního prostředí Tomáš Taraba (SNS).
Evropská komise dospěla k názoru, že část platného zákona není slučitelná s unijním právem. Na to upozorňovaly země, kterých se poplatek 63 korun za MWh týkal. Kromě Česka protestovalo třeba Rakousko.
Soudy potrestaly fotovoltaickou elektrárnu a její jednatele za podvod v roce 2010. Zfalšovali tehdy dokumenty, aby dosáhli na výhodnější výkupní cenu. Nyní přichází na řadu Energetický regulační úřad.
„Minulý rok proběhlo už několik zpráv, že je těsně před dokončením intenzifikace ropovodu TAL, který by měl umožnit nahradit veškeré množství ropy, které teče ropovodem Družba,“ říká Souček.
Od února 2022 poslala Česká republika Rusku platby za energetické zdroje ve výši více než 6,4 miliardy eur. To je pro srovnání přibližně pětkrát více, než Česko poslalo na pomoc Ukrajině.
Jaderná elektrárna Temelín v úterý neplánovaně odpojila svůj druhý blok od přenosové sítě. Automaticky to provedla takzvaná záblesková ochrana jedné ze čtyř elektrorozvoden.
Státní provozovatel ropovodů Mero chtěl koupit podíl Shellu Deutschland v rafinerii MiRo a také v transalpinském ropovodu TAL. Shell ale po víc než tři čtvrtě roce pokročilá jednání ukončil.
Distributoři chystají stamiliardové investice do sítí, které se promítnou do poplatků pro spotřebitele. Jak se pak náklady rozdělí, má řešit nová tarifní soustava.
„Je to způsob, jak říci mladým lidem: existujeme, pokud vás tento život zajímá, je to možné,“ vysvětluje sestra Marie proč spolu s dalšími sestra natáčí videa na sociální sítě.
Česko bude muset podle zvláštního zmocněnce pro energetickou bezpečnost na přechodnou dobu, než se postaví nové zdroje, vyjednat tzv. kapacitní platby pro část uhelných nebo i plynových elektráren.
Reaktor nechají operátoři v takzvaném nahřátém stavu, který umožní jeho rychlejší návrat do provozu s čímž elektrárna počítá v nadcházejícím týdnu, přiblížil mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.
Zavedení akceleračních zón ale nemusí být jednoduché například proto, že v minulosti lidé z některých obcí zakázali stavbu větrných elektráren hlasováním v místních referendech.
Vloni před parlamentními volbami v říjnu zalila Polsko tzv. epidemie poruch čerpacích stojanů. Kvůli uměle nízko drženým cenám na stanicích Orlen začalo palivo docházet. Vláda povolala armádu.
K obci se přidává i entomolog Petr Kozel. Podle něj by umístění více než 87 tisíc fotovoltaických panelů v daném místě způsobit akumulaci tepla a zhoršit tak mikroklima.
Návrh počítá u jaderných elektráren s poměrně širokým rozpětím jejich podílu na celkové roční výrobě elektřiny v zemi, a to od 36 do 50 procent v cílovém roce 2050.
Pohonné hmoty v Česku zdražují, průměrná cena nafty i benzinu Natural 95 je u čerpacích stanic dál stejná. Na shodnou úroveň se ceny paliv dostaly v minulém týdnu poprvé od roku 2020.
Německo považuje plynovody za součást kritické infrastruktury, a jejich poškození tak bere mimořádně vážně. Podrobnosti tím pádem zveřejňuje vždycky, až v momentě, kdy má na stole dostatek důkazů.
Energetici spustí sirény uvnitř celého areálu, ve středu ráno o tom proto informovali starosty okolních obcí a uživatele informačního sms systému. Sirény spustí Temelín letos ještě minimálně dvakrát.
Už v sobotu ráno v Dubaji vyzvala dvacítka účastníků včetně České republiky, aby se jaderná energie ve světě ve srovnání s rokem 2020 do roku 2050 ztrojnásobila.