V roce 2022 podnik vytěžil 1,3 milionu tun uhlí a dosáhl čistého zisku 5,1 miliardy korun, nejvyššího od roku 2011. Letos má v plánu vydobýt 1,2 milionu tun uhlí.
Datový tým serveru iROZHLAS.cz analyzoval výsledky programu pro rekvalifikaci lidí propouštěných z Ostravsko-karvinských dolů. Ty teď paradoxně kvůli prodloužení těžby opět nabírají.
„Ano, těch 40 let pořád. Pořád fárám. Dělají si ze mě srandu, že jsem starší než černé uhlí,“ směje se Vladislav Žagan. Na šachtě pracoval jeho pradědeček, dědeček, otec i bratr.
Příčinu horníkovy smrti bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Policie ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace.
Důl ČSM je posledním, kde podnik černé uhlí těží. Podle původních plánů tam měla těžba skončit letos, v červnu se ale rozhodlo o prodloužení minimálně do konce roku 2023.
Přípravné práce by trvaly šest let včetně zajištění pracovní síly. „Zapotřebí by na to bylo postupně přes dva tisíce kvalifikovaných pracovníků s praxí v dole,“ říká mluvčí Diama Jana Dronská.
V předchozích třech letech v dolech OKD nikdo nezemřel. Poslední smrtelné neštěstí se tam stalo na konci roku 2018, kdy při výbuchu metanu zemřelo 13 havířů a deset bylo zraněno.
„Bakalu těší, že nezávislý soud dospěl k závěru, že rozhodnutí NWR o výplatě dividend, tvorbě rezerv a dalších finančních transakcích probíhala vždy v souladu se zákonem,“ řekla jeho mluvčí.
Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát. OKD již letos požádala Prisko podporu o 1,2 miliardy korun, na což Prisko zatím zareagovalo navýšením základního jmění o 600 milionů korun.
Ministerstvo zdravotnictví představilo koncept semaforu pro Českou republiku minulý týden. Epidemiologická situace v Česku se teď podle hygieniků regionálně liší.
Celkem prošlo testem 2700 vzorků. Všechny potvrzené případy nákazy pocházely z dolu ČSM. Oproti prvnímu testování je podle ministra zdravotnictví Vojtěcha počet nově potvrzených případů velmi nízký.
Přerušení provozu se týká dolů ČSM-Jih, ČSM-Sever a ČSA a je nadále platné i pro Důl Darkov. V něm byla těžba kvůli vyššímu počtu nakažených zaměstnanců ukončena již 22. května.
Na Dole Darkov covidem-19 onemocněla více než stovka pracovníků i jejich rodinní příslušníci. Moravskoslezský kraj kvůli tomu ve svých sociálních a zdravotnických zařízeních nepovolí návštěvy.
Poslední zbytky uhlí v dole v současné době těží asi 240 horníků. Většinu z nich po ukončení těžby v Dole Lazy převede firma OKD do ostatních částí karvinského revíru.
„Těla byla převezena na Ústav soudního lékařství v Ostravě, kde bude provedena soudní pitva za přítomnosti polských prokurátorů, členů společného vyšetřovacího týmu,“ uvedla okresní státní zástupkyně.
Záchranáři vytáhli jednu z obětí z dolu ve Stonavě na Karvinsku. Na twitteru o tom informovala Česká televize s odvoláním na okresní státní zástupkyni Gabrielu Slavíkovou.
Vyšetřovatelům se po třech měsících podařilo vyslechnout horníka, který pracoval na místě důlního neštěstí ve Stonavě na Karvinsku. Zraněný muž má popáleniny na 65 procentech těla.
Město Ostrava se rozhodlo podpořit rodiny pozůstalých horníků částkou 325 tisíc korun. Peníze si postižené rodiny přerozdělí, každá dostane 25 tisíc korun.
Odškodnění dostanou i rodiče zemřelých horníků, pokud s nimi žili v domácnosti. Při neštěstí, které se stalo loni v prosinci, přišlo o život 13 horníků. Bylo mezi nimi 12 Poláků a jeden Čech.
Musí být připraveni vyrazit pomáhat hluboko pod zem. Do míst, kde došlo k výbuchu nebo nastal otřes, který se může opakovat. Radiožurnál představuje hrdiny pod zemí, členy báňské záchranné služby.
Při neštěstí minulý týden ve čtvrtek zemřelo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset horníků bylo zraněno, tři skončili v nemocnicích, jeden byl ale propuštěn už den po explozi.