Když jsme přijeli v roce 2008 do Mongolska, byly tam malé domečky, široko daleko jen stepi. V roce 2019 už tam stály mrakodrapy, popisuje fotograf a cestovatel Martin Bitman.
Očkování se týká dětí, které jsou nejčastěji oběťmi této nemoci, jejíž výskyt se v Brazílii zvýšil kvůli silným dešťům a vysokým teplotám v minulých týdnech.
Nákaza nyní v Brasílii dosahuje průměru 1625 případů na 100 000 obyvatel, zatímco celonárodní průměr je v této zemi se zhruba 215 miliony obyvatel jen 170 nakažených na 100 000 lidí.
„Všichni jsme se soustředili na covid a přitom daleko horší zabijáci tou dobou neodešli. Jsou tu dál, a jak se blíží konec období dešťů, znovu udeří,“ říká dobrovolnice osvěty v Singapuru.
Komáři mají dobrý čich, kterým detekují lidský pot, oxid uhličitý z lidského dechu a teplotu lidské kůže. Zásadním přínosem studie je zjištění, že barva u komárů hraje roli při hledání hostitele.
Úřady loni vydaly poprvé povolení pro experimentální nasazení geneticky upravených komárů – konkrétně samců neškodných co do šíření nemocí. Ti mají za úkol spářit se se samičkami komára tropického.
Virus se šíří zejména v Asunciónu a okolí. Kliniky v hlavním městě jsou přeplněné lidmi s horečkou a bolestmi hlavy. Nakažených je nejvíce za poslední desetiletí, jejich počet stoupl na 137 000.
Počet nakažených horečkou dengue v Nepálu letos raketově stoupl. Faktorů, které se podepisují na alarmující situaci, je víc – globální oteplování, silné monzunové deště i stěhování lidí do měst.
Stále víc českých cestovatelů onemocní v cizině horečkou dengue. Právě letos počet nakažených Čechů výrazně vzrostl - v prvních devíti měsících to bylo 84 případů, pokračuje epidemiolog Rastislav Maďar.
V Česku přibývá lidí nakažených horečkou dengue. Od začátku letošního roku lékaři registrují 29 případů. To je za stejné časové období nejvíc v posledních deseti letech. Příznaky jsou podobné jako u viru zika - vysoká horečka a úporná bolest svalů.
Brazilský spolkový stát Pernambuco a jeho 1,5milionové hlavní město Recife vyhlásily stav nouze kvůli komárům. Důvodem je obrovský nárůst nemocí dengue, chikungunya a horečky zika. Ta způsobuje kromě horečnatých onemocnění také vývojové postižení u novorozenců. Proti komárům se ale bude bojovat i v dalších oblastech.