„AZ-kvíz mě čím dál víc bolí, celý den mluvím a stojím, ale pořád se na soutěžící i štáb těším. Před několika lety mě začalo mrzet, že se nikam moc nevyvíjím, ale už jsem si na to zvykl,“ přiznává.
Za 90 procenty případů rakoviny plic stojí podle statistik kouření. Přesto nejde o nejčastější důvod úmrtí kuřáků. Lékaři připomínají, že cigarety stojí za rozvojem desítek dalších nemocí.
Lidé diagnostikovaní s tímto typem demence mají průměrnou dobu dožití 7 až 13 let. Ve Spojených státech frontotemporální demencí trpí mezi 50 000 a 60 000 lidmi.
„Tohohle nezvaného hosta už zažil klepat na dveře nejeden z nás. A neotevřít mu bohužel nelze,“ začíná své vyprávění autorka, která se rozhodla v knize neuvádět své jméno.
FDA ve svém pondělním rozhodnutí uvedla, že lék neprokázal svou účinnost zcela bez pochyb a že mu udělila povolení k nasazení u pacientů za předpokladu, že firma Biogen provede další testování.
Podle Pentagonu utrpělo traumatické poranění mozku přesně 109 vojáků, ještě před týdnem přitom americké úřady informovaly o celkem 64 případech. Symptomy se totiž mohou projevit až po delší době.
Aplikaci zprovoznila Unie pacientů. Vyhledá vhodné místo třeba v domově pro seniory nebo v zařízení pro klienty s demencí, ale taky vhodnou službu v terénu.
Bývalý profesionální fotbalisté měli až třikrát a půl větší šanci, že je postihne demence nebo další neurologické onemocnění. Poukazuje na to nový výzkum univerzity v Glasgow.
Licenci na australský program teď zakoupila česká Asociace provozovatelů sociálních služeb. Česko se tak stalo první evropskou zemí a teprve čtvrtou na světě, kde se bude program používat.
„Kontrolovat pohyb rychle letícího předmětu hlavou je zcela nesprávné. Podobný styl hry je třeba ve fotbale zakázat. Je to skutečně nebezpečné,“ varuje Omalu.
Příkladem, jak se vyhnout stařecké demenci a stárnutí, je 81letý obyvatel Hongkongu Viswa Nathan. Pracuje jako novinář a mediální poradce, vede aktivní společenský život, pije whisky a rozvíjí farmu.
Trpí jí hráči amerického fotbalu nebo i bojovníci s rukavicemi v ringu. Chronická traumatická encefalopatie, tzv. boxerská demence, ale není vyloučená ani u těch sportovců, kteří si vybrali fotbal.
V roce 2050 by v Česku mohlo trpět demencí až 380 tisíc lidí. Avšak léčba, která by dokázala onemocnění zcela vyléčit, zatím neexistuje. Problém je i to, že u řady lidí se demence odhalí příliš pozdě.
Spánek je klíčem k celkovému zdraví a lékaři doporučují spát sedm až devět hodin denně, aby se člověk cítil odpočatý. Když je však spánku přespříliš, může mít problémy mozek, píše americký týdeník Newsweek
Regionem s nejvyšším počtem obyvatel s demencí je dlouhodobě Praha. V hlavním městě žije téměř 20 tisíc lidí s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Nejméně lidí s demencí má naopak Karlovarský kraj, a to téměř čtyři tisíce osob. Informovala o tom na začátku letošního roku Česká alzheimerovská společnost ve své výroční zprávě o stavu demence.
Michal Horáček uspořádal s přáteli druhý ročník benefičního koncertu s názvem Nezapomenutelný večer. Hudebníci v pondělí večer zahráli na podporu lidí s demencí. V Česku je téměř 150 tisíc pacientů trpících Alzheimerovou nemocí, kteří potřebují odbornou pomoc. Chorobné zapomínání je postupně vyřazuje ze života.
Se stařeckou demencí nebo Alzheimerovou chorobou se potýká stále více lidí. Vědecké týmy se proto zaměřují na vývoj látek, které by tyto nemoci zastavily. Do výzkumu se pustil i pražský Ústav organické chemie a biochemie ve spolupráci s Fyziologickým ústavem Akademie věd. Pod rukama vědců vznikají chemické sloučeniny, které by se jednou mohly stát základem pro nové léky. Zatím se látky úspěšně testují na buňkách a myších.
Běžnou výbavou českých domácích lékárniček se v posledních letech stala antidepresiva. Jejich spotřeba se za deset let ztrojnásobila. Jen loni distributoři dodali do lékáren a nemocnic přípravky proti depresím za 960 milionů korun. Ukázaly to podrobné statistiky datových žurnalistů Českého rozhlasu. Podle psychiatrů se na růstu těžkých depresí podílí i hektický životní styl.
V České republice dnes začíná Týden paměti. Chce upozornit na problémy lidí postižených demencí. Po celý týden je v 25 městech připravená informační kampaň, sbírky nebo koncerty na pomoc lidem s demencí. Zájemci si také mohou nechat paměť vyšetřit. Během pondělí a úterý i přímo v budově České rozhlasu v Praze na Vinohradské 12.
Jesenicko volá po dalším zařízení pro seniory s demencemi. V lednu otevřeli první domov se zvláštním režimem ve Vidnavě, Charita Javorník ale 15 lůžek velmi rychle obsadila. A žádostí o podobnou službu přibývá.
Ve Švýcarsku by mohla vyrůst zvláštní vesnice pro lidi nemocné Alzheimerovou chorobou. Má vypadat jako z 50. let. Ošetřovatelé budou převlečení za zahradníky, aby pacientům navodili pocit svobody. Projekt za 20 milionů eur ale rozděluje švýcarské geriatriky.