Spotřeba antidepresiv se v Česku za deset let ztrojnásobila

Běžnou výbavou českých domácích lékárniček se v posledních letech stala antidepresiva. Jejich spotřeba se za deset let ztrojnásobila. Jen loni distributoři dodali do lékáren a nemocnic přípravky proti depresím za 960 milionů korun. Ukázaly to podrobné statistiky datových žurnalistů Českého rozhlasu. Podle psychiatrů se na růstu těžkých depresí podílí i hektický životní styl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smutná žena - deprese - smutek

smutná žena - deprese - smutek | Foto: Fotobanka stock.xchng

Začátek depresí může být nenápadný. Vyčerpání, nespavost, nechuť k jídlu. Jana to ale brala jako důsledek přepracovanosti. Brzy ale manažerka velké obchodní firmy ztratila úplný zájem o své koníčky, přátele, rodinu. A cítila jen beznaděj. Nakonec skončila na antidepresivech. O svém příběhu na mikrofon mluvit nechtěla.

Podobný osud jako Jana má ale stále více Čechů, říká psychiatr Jiří Raboch: „V psychiatrických ambulancích se léčí rok od roku více pacientů, kteří trpí depresí.“

Práce, strach ze ztráty zaměstnání, finanční problémy, stres, málo pohybu. To vše přispívá k tomu, aby člověk nakonec vyhledal lékařskou pomoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku přibývá případů depresí a roste spotřeba antidepresiv. Podrobnosti zná Petra Benešová

„Těch zátěžových faktorů, se kterými si lidé nedokážou poradit, je myslím více. Ony byly vždycky zátěžové faktory, ale byly takové konkrétnější. Dnes je to méně uchopitelné a to je pro lidskou psychiku zatěžující. Bezpochyby je faktem, že přibývá obezity, cukrovky a aterosklerózy, a to jsou také choroby, kde se deprese vyskytuje současně,“ popisuje Raboch.

Pravidelně bere léky zhruba pět procent populace a mezi nejoblíbenější tablety patří cipralex.

„Ve spotřeba, která u nás je, na tom nejsme zdaleka jako Spojené státy a další rozvinuté země. Pokud je deprese a podobné onemocnění léčeno včas, tak je to dobře, protože včasné nasazení léčby pomůže překonat lidem toto onemocnění. Nerozvine se do takových fází, kdy potom může docházet k velkému dopadu na život toho člověka jak z té sociální, tak i té pracovní stránky,“ vysvětluje Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Antidepresiva bere stále víc lidí, zvyšuje se i spotřeba antipsychotik a léků proti demenci

Číst článek

Právě včasná diagnostika může být také jednou z příčin, proč roste spotřeba antidepresiv, doplňuje psychiatr Jiří Raboch.

„O depresi se toho mezi lidmi ví více. Praktičtí lékaři jsou lépe vzděláni a deprese se častěji diagnostikuje a častěji správně léčí.“

Léčba lidí s depresí pak záleží na tom, v jak vážném jsou stavu, popisuje psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor: „Když jsou lehčí deprese, tak je na výběr mezi psychoterapií a léky, když je těžší deprese, tak tam se lékům nevyhneme.“

Deprese mohou udeřit v kterémkoli věku

„Ještě v 90. letech se u nás předepisovalo antidepresiv velmi málo, spíše se nahrazovaly méně vhodnými anxiolytiky a hypnotiky,“ řekl k rostoucímu trendu Jiří Raboch, psychiatr, přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

„A za druhé, za posledních 20 let se v psychiatrických ambulancích počet pacientů trpících duševní poruchou zdvojnásobil a počet pacientů, kteří se léčí pro deprese, ztrojnásobil.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody zvyšování spotřeby antidepresiv popsal psychiatr Jiří Raboch

Jiří Raboch také uvedl, že podle průzkumu nejčastěji antidepresiva předepisují praktičtí lékaři, na druhém místě psychiatři, pak jiní lékaři a lidí, kteří si antidepresiva shánějí jinak, je zatím poměrně málo, zhruba 2 procenta.

„Deprese může člověka postihnout v kterémkoli věku. Tedy i v dětském. V předškolním věku trpí depresí asi jedno procento dětí, ve školním věku asi čtyři procenta a u dospívajících se to zvyšuje na 4 až 8 procent.“

„Platí, že deprese častěji postihuje ženy než muže a že je chorobou středního věku,“ uvedl Jiří Raboch, psychiatr, přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Roste spotřeba léků proti stařecké demenci

O třetinu vyrostla také spotřeba léků proti demenci, říká psychiatr Jiří Raboch: „Protože lidé žijí déle a s přibývajícím věkem pravděpodobnost vzniku demence velmi narůstá. V současné době máme léky, které v některých případech dokáží zpomalit nebo dočasně zastavit průběh demence.“

Spotřeba tak bude i nadále zřejmě ještě stoupat. Právě do vývoje nových léčiv proti stařeckým demencím investují výzkumné týmy společně s firmami v posledních letech desítky milionů korun.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme