Po 30 letech od prvních zcela svobodných voleb se v Jihoafrické republice změnilo politické prostředí. Strana Nelsona Mandely Africký národní kongres nezískala většinu a musela vytvořit koalici.
Zvolení předcházela dohoda Ramaphosova Afrického národního kongresu (ANC) s největším rivalem Demokratickou aliancí (DA) a dvěma dalšími stranami na vládě národní jednoty.
Generální tajemník ANC Fikile Mbalula uvedl, že strana bude jednat se všemi, aby zajistila Jihoafrické republice stabilní koalici. ANC získal v parlamentu 159 ze 400 křesel, informovala BBC.
JAR patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet po vstupu na své území každého, na koho byl vydán zatykač ICC. Také ale chce v hostit summit skupiny BRICS, na který je pozvaný i Putin.
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa řekl, že úřady prošetřují informace o kotvení ruské lodi v zemi. Vyšetřování bylo podle něj zahájené už před Brigetyho čtvrtečním prohlášením.
Jihoafrická republika má s Ruskem, tradičním spojencem Afrického národního kongresu, dlouhodobě blízké vztahy. K ruské invazi na Ukrajinu zaujal Johannesburg neutrální stanovisko.
„Vyhlašujeme krizový stav, abychom reagovali na energetickou krizi a její dopady,“ prohlásil ve svém čtvrtečním projevu prezident jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa.
Jihoafričané se bouří proti přistěhovalcům, kteří v zemi těží zlato. 80 z nich stanulo v pondělí před soudem za 32 případů znásilnění. Místní v rámci protestu zaútočili na tábořiště migrantů.
Nejhůře zasažený je provincie KwaZulu-Natal s metropolí Durban na východním pobřeží JAR. Ministerstvo financí uvolnilo pro pomoc postiženým miliardu randů.
Nepokoje začaly minulý týden po uvěznění exprezidenta Jacoba Zumy, jehož ústavní soud poslal do vězení na 15 měsíců kvůli pohrdání justicí. Protesty Zumových stoupenců přerostly v násilí a rabování.
Nepokoje propukly minulý týden v domovské provincii exprezidenta KwaZulu-Natal, o víkendu se rozšířily i do provincie Guateng, kde leží největší město země Johannesburg.
Zuma tento týden nastoupil do vězení k výkonu trestu za pohrdání justicí. Násilnosti posléze propukly v jeho domovské provincii KwaZulu-Natal a přes víkend se rozšířily na provincii Guateng.
Zuma je prvním jihoafrickým exprezidentem odsouzeným do vězení. Policii se má přihlásit do pěti dnů ve svém bydlišti v provincii KwaZulu-Natal nebo v Johannesburgu.
Muži za minulý rok v JAR zavraždili 2700 žen a 1000 dětí, v téměř 57milionové zemi bylo zároveň nahlášeno nejméně 100 znásilnění denně, cituje BBC prezidenta.
Do funkce prezidenta Jihoafrické republiky byl ve čtvrtek oficiálně uveden někdejší viceprezident a předseda vládní strany Africký národní kongres (ANC) Cyril Ramaphosa.
65letý byznysmen a jeden z nejbohatších lidí v Jižní Africe Cyril Ramaphosa má velkou šanci stát se v roce 2019 příštím prezidentem. Jeho pověst je však poškozena.