Jihoafrická republika má staronového prezidenta. Ramaphosu zvolilo Národní shromáždění už podruhé
Cyril Ramaphosa byl v sobotu zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na druhé funkční období. Při hlasování v Národním shromáždění získal většinu, uvedla agentura Reuters. Zvolení předcházela dohoda Ramaphosova Afrického národního kongresu (ANC) s největším rivalem Demokratickou aliancí (DA) a dvěma dalšími stranami na vládě národní jednoty.
Pro jednasedmdesátiletého Ramaphosu hlasovalo 283 zákonodárců. Druhý kandidát, vůdce opozice Julius Malema, získal 44 hlasů.
Africký národní kongres ztratil po třech dekádách většinu v parlamentu v Jihoafrické republice
Číst článek
ANC ve volbách před dvěma týdny ztratila parlamentní většinu, která trvala 30 let. Podpis dohody s DA, kdysi největším politickým nepřítelem, Ramaphosovi zajistil návrat do čela země.
Ramaphosa byl někdejším hlavním vyjednavačem Nelsona Mandely o ukončení apartheidu. Nyní bude jeho úkolem sestavit novou vládu.
Přestože je Jihoafrická republika (JAR) považována za ekonomicky nejvyspělejší africkou zemi, potýká se s velkými nerovnostmi. Podle Světové banky dosahuje v JAR míra nezaměstnanosti 32 procent a více než polovina Jihoafričanů žije v chudobě.
Miliony obyvatel z řad chudé černošské většiny mají podle agentury AP pocit, že prezidentova strana Africký národní kongres ani 30 let od konce apartheidu, který brutálně utlačoval černochy ve prospěch bílé menšiny, dostatečně nezlepšil jejich život.
Zemi s 61 miliony obyvateli také trápí hluboce zakořeněná korupce, churavějící státní podniky a rozpadající se zdravotnictví a školství a nutně potřebuje reformy.