„Opravdu se zamiloval do českého národa. Byl vychovávaný ve velmi striktním prostředí. V Československu objevil radost, zpěv a barvy, což vůbec neznal,“ řekla vnučka generála Maurice Pellého Isabelle.
48:04
Praha||Mikuláš Kroupa, Hynek Moravec|Historie|příběhy 20. století
Generál Josef Hercz, chirurg a primář z pražské nemocnice Bulovka, byl jedním z posledních pamětníků námořní katastrofy z roku 1940. Pak bojoval v druhé světové válce a zbil tyrana svých rodičů.
Od 3. do 6. listopadu 1943 se první československá samostatná brigáda pod velením plukovníka Ludvíka Svobody zúčastnila osvobozování Kyjeva od nacistické okupace.
Když se situace na bojišti koncem války obrátila, působil dědeček František v Belgii. Dostal se tam do zajetí a mohl si vybrat. Buď zůstat v zajetí, nebo vstoupit do československé armády.
S Jiřím Plachým z Vojenského historického ústavu o idealistech se zbraní v ruce na Ukrajině a ve Španělsku, o válečné propagandě a o tom, kdo z vojáků se stal dvorním fotografem The Beatles.
Zkusila si řídit tank, naučila se skládat střelné zbraně a trénovaly ji také jako radistku. Dnes 92letá Alena Hurychová z Jihlavy absolvovala na počátku 50. let vojenskou přípravu.
Jméno Šoffr se stalo stigmatem i pro jeho dceru Vlastu, která přesto dokázala s pomocí dobrých lidí vystudovat střední i vysokou školu a po roce 1989 se uplatnit v komunální i vrcholné politice.
„Jsou tam lachtani Batul a Hýta, které daroval zoo Vlasta Burian a které nikde nemáme zachycené společně. Můžeme vidět zakladatele zoo, chovatele i dobové celebrity!“ říká současný ředitel Zoo Praha.
Řidičky, opravářky, ale i meteoroložky a překladatelky v oddělení, které odposlouchávalo komunikaci německých pilotů. To všechno dělaly za druhé světové války československé ženy v britské armádě.
Při návratu z nočního bombardování přístavu nedaleko Brém sestřelil letoun se šesti muži na palubě německý noční stíhač. Pět z nich zahynulo. Jejich ostatky ležely v Nizozemsku bez pohřbu 80 let.
Odsouzen komunistickým režimem byl nejen otec, ale i celá rodina. Manželka těžko hledala práci, děti měly znemožněné studium. Nejstarší z nich Marta Zápotočná přesto zvládá svůj osud.
„Cyklus odpoví na otázku, jak se z generála Šejny mohl stát spolupracovník CIA, z reformátora generála Prchlíka asfaltér a z ministra reformní vlády generála Dzúra normalizátor,“ popsala mluvčí ČT.
Před osmdesáti lety zuřila nad Spojeným královstvím letecká bitva o Británii. Jedna z největších bojových akcí druhé světové války, která pro nacistické Německo představovala první porážku.
Začněte s vystěhováním - tak znělo heslo, kterým před 76 lety začalo Slovenské národní povstání. Do jeho čela se postavili generálové Rudolf Viest a Ján Golian.
Spisovatel Jiří Padevět současné české společnosti nejvíce zazlívá, že se z odsunu Němců vytváří politická munice. Událost, která se stala v roce 1945, využívají politici proti svým oponentům dodnes.
Málokterá armáda měla před sto lety svoji uměleckou úderku. Českoslovenští legionáři ji ale měli, šlo o divadelní komandu a plnila stejné úkoly jako o mnoho let později třeba zpěvačka Marlen Ditrich.
Poválečné vyřizování účtů s německými civilisty v Československu vyústilo i v masakr, kdy čeští ozbrojenci v Postoloprtech na Lounsku povraždili 763 Němců.
Víceúčelové drony a průzkumné přístroje nejsou v české armádě žádnou novinkou. Využívá je například při svých zahraničních operacích v Afghánistánu a Mali.
47:50
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
V noci uškrtili dozorce a za jízdy vyskočili. „Bylo nás asi šest, co jsme utíkali. Jeden z nás si svlíknul podvlíkačky, hodil mu je na krk a bylo to,“ vypráví Dlouhý na nahrávce pro Paměť národa.
Díky svému šlechtickému původu nemohl Hugo Mensdorff-Pouilly dostudovat ani klasické gymnázium. Začal ještě za války (1940), odmaturovat už nesměl. O svém životě mluvil v Českém rozhlase Plus.