V knize Naše těla, jejich bojiště vypráví oceňovaná britská reportérka Christina Lamb příběhy hrůzy, utrpení i hrdinství. Upozorňuje přitom na často opomíjený, ale o to strašnější aspekt války.
Poté, co zemřel šéf Boko Haram, byl vnímán Islámský stát jako nejsilnější džihádistické uskupení v Nigérii. Tisíce bojovníků Boko Haram se prý vzdaly armádě a údajně také Islámskému státu.
Místní informační komisař potvrdil, že ve státě se rozšířila skupina Boko Haram, ale dodal, že se místní vládě a bezpečnostním složkám podařilo zabránit tomu, aby obsadila další území.
Více než 270 převážně křesťanských studentek bylo uneseno v roce 2014 z internátu vládní střední školy v severovýchodním bornojském městě Chibok. Dosud se podařilo stovku z nich osvobodit.
„Ozbrojení bandité vtrhli do města Faru na více než stovce motorek a včera kolem poledne stříleli do lidí,“ řekl agentuře Reuters jeden z očitých svědků.
„Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek,“ uvedl Matawalle. „Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí.“
Únos několika stovek žáků země zažila také loni v prosinci, drtivou většinu z nich se ale bezpečnostním složkám podařilo po týdnu osvobodit. Tehdy se k činu přihlásila organizace Boko Haram.
Povstalci zaútočili na město Marte v oblasti Čadského jezera jen dva měsíce poté, co se místní lidé mohli díky vládnímu programu vrátit do svých domovů po vynuceném pobytu v jiných částech Nigérie.
Radikálové zaútočili na lidi pracující na rýžovém poli asi deset kilometrů od střediska Borna, města Maiduguri. V říjnu tam bylo podobně pobito na polích 22 lidí.
Server BBC s odkazem na údaje policie uvedl, že bezpečnostní složky zachránily téměř 500 lidí a zadržely osm podezřelých. Zatím není jasné, jak se oběti na místo dostaly.
Skupina Boko Haram v posledních měsících zintenzivnila své útoky na civilní i vojenské cíle. Záměrem radikálů ze skupiny Boko Haram je vytvořit v regionu Čadského jezera islámský stát.
Teroristé zaútočili v obci Darak v okrese Logone-Chari na severu země těžkými zbraněmi už v noci na pondělí. Okres ze tří stran sousedí s Čadem a Nigérií.
V Nigérii se únosy kvůli výkupnému poprvé objevily na začátku tisíciletí na jihovýchodě země, bohatém na ropu. Únosci se původně zaměřovali na zahraniční pracovníky, pak na zámožné Nigerijce.
Volby poznamenalo nervozitou už jejich posunutí o týden. Rozhodla o něm Nezávislá národní volební komise (INEC) minulou sobotu jen několik hodin před otevřením volebních středisek.
Podle guvernéra se našla těla obětí v několika vesnicích v oblasti kolem města Kajuru. Čtyři lidé řádění útočníků se zraněními přežili a jsou nyní v nemocnici.
Jde o druhý únos Evropana v této západoafrické zemi od začátku letošního roku. Podle agentury Reuters stály v minulosti za podobnými činy teroristické skupiny.
Nejméně 37 mrtvých a více desítek mrtvých si v úterý vyžádaly dva po sobě následující bombové útoky sebevražedných atentátníků v nigerijském městě Mubi.
Těžce ozbrojení bojovníci teroristické skupiny Boko Haram zaútočili na město Maiduguri na severovýchodě Nigérie. Agentuře AFP to řekli členové místní skupiny občanské sebeobrany.
Při útoku ozbrojenců pravděpodobně patřících k teroristické skupině Boko Haram zemřelo v neděli večer 18 lidí a dalších 84 bylo zraněno. Útok se odehrál ve městě Maiduguri na severovýchodě Nigérie.
Přes sto unesených nigerijských školaček se po více než měsíci konečně vrátilo domů. Dívky v polovině února unesli bojovníci Boko Haram. Džihádisté je propustili minulý týden.