Hodinu a půl před tím, než došlo k masové střelbě na FF UK, byl už střelec v budově. Ve Vinohradská 12 přinášíme časovou osu událostí 21. prosince 2023.
„My jsme byli rozpolceni. Stejně tak byli rozpolceni i zástupci rodin, které o někoho při střelbě přišly. Oni se také úplně neshodli na tom, jestli by komise měla být,“ popsal Žáček jednání výboru.
Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žaček (ODS) na twitteru oznámil, že na jednání bude pozvaný navíc i zástupce Národního bezpečnostního úřadu.
„Pro opozici je to signál toho, že Babiš ztrácí kontrolu nad klíčovými institucemi – u zpravodajské služby dvojnásob tím, že podléhá neústavnímu tlaku prezidenta,“ řekl Radiožurnálu Pavel Žáček (ODS).
Babiš požádal o svolání schůze bezpečnostního výboru, který by se měl ke Koudelkovi vyjádřit. Předseda výboru Radek Koten (SPD) ale uvedl, že se schůzka s největší pravděpodobností neuskuteční.
O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda bezpečnostního výboru Radek Koten napsal, že do středečního večera od něj neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti.
V pondělí premiér uvedl, že by se členové výboru by se měli vyjádřit, zda má v čele civilní kontrarozvědky pokračovat nynější ředitel Michal Koudelka, nebo zda má jeho nástupce vybrat až příští vláda.
Na výboru pro bezpečnost podpoří setrvání Michala Koudelky v čele BIS sedm poslanců. Naopak tři už avizovali, že Koudelku na další pětileté období nepodpoří. Vyplývá to z ankety Radiožurnálu.
Ke schůzce dojde v úterý a měl by se jí zúčastnit i šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, jak uvedl místopředseda bezpečnostního výboru Jiří Mašek (ANO).
Takzvaná ricinová kauza podle premiéra Andreje Babiše vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky ruského zastupitelského úřadu v Praze. Dvojice diplomatů byla vyhoštěna ze země.
Premiér se zkraje dubna sám usvědčil, že pro vládní komunikaci používá soukromý e-mailů. Opoziční poslanci z bezpečnostního výboru to považují za riziko pro ochranu citlivých informací.
Babiš na videu čte z papíru, na jehož straně natočené ke kameře je vytištěná e-mailová zpráva od Vojtěcha. V záhlaví zprávy je uvedeno jméno zaměstnankyně firmy Imoba.
Bývalý náměstek ministra obrany Filip Říha nadále pomáhá s armádními kontrakty. Píše o tom týdeník Euro. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Incident se týká čtvrtečního zasedání bezpečnostního výboru, na kterém poslanec Kolářík (Piráti) četl z dokumentu týkajícího se informačních systémů ministerstva práce a sociálních věcí.
To je pokračovaní kauzy důstojníka protimafiánské centrály, který spolupracoval s Piráty a sedí za ně i v děčínském zastupitelstvu. Upozornil na stíhání nového člena vedení dopravního podniku.
Podle výboru NATO není možné, aby byl do aliančního systému zapojen systém, který nepochází z členské země. Týká se to i nákupu mobilních radarů pro českou armádu za asi 3,5 miliardy korun z Izraele.
21:50
Praha||Jan Moláček|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
Místopředseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček z ODS v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že vidí přímou souvislost mezi snahou o odvolání Michala Murína a vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo.
Premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO uvedl, že neprodleně zprostí ředitele GIBS Michala Murína výkonu služby. Nemá v něj důvěru, řekl poslancům na jednání bezpečnostního výboru.
Bývalý premiér Sobotka uvedl, že se seznámil s dokumenty o řediteli GIBS Murínovi. Kázeňské řízení s ním na jejich základě ale nezahájil. Podle Babiše ale kázeňské řízení zahájit měl.
„Na ověření jsem neměl dostatek času, navíc jsem tu fotografii viděl bez brýlí,“ vysvětluje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz šéf bezpečnostního výboru a poslanec SPD Radek Koten.
Hnutí Svoboda přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou by mohlo vést sněmovní bezpečnostní a také hospodářský výbor. Zástupci vítězného hnutí ANO s požadavkem Okamurova hnutí souhlasí.
Z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého nešla varovná SMS o chystaném zásahu protikorupční policie. Po čtvrtečním jednání sněmovní komise k reorganizaci policie to naznačil její předseda Pavel Blažek (ODS). S novináři mluvil poté, co poslanci vyslechli vyšetřovatele Generální inspekce bezpečnostních sborů Milana Vaculíka, který se kauzou zabýval.
Odcházím rozladěn, uvedl bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta po jednání komise k reformě policie. Nesouhlasí s výpovědmi některých svědků a navrhl výslech dalších. Před komisí, která ve čtvrtek jednala pojedenácté, vypovídal skoro dvě hodiny.
V kauze okolo zásahu na Úřadu vlády před třemi lety a Jany Nečasové, dříve Nagyové, jsou připravené další obžaloby. V České televizi to řekl odcházející šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Oznámil taky, že s parlamentní vyšetřovací komisí chce spolupracovat i potom, co odejde do civilu.
Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta nemohl vystoupit před poslanci bezpečnostního výboru. Politici se totiž ani po dvouhodinovém jednání neshodli na programu. Zatím tedy není jasné, zda měl Šlachta důkazy o tom, že cílem chystané reorganizace části policie byla snaha o jeho odstranění z funkce.