Babiš chce zprostit šéfa GIBS Murína výkonu služby. Řekl to před poslanci na bezpečnostním výboru

Premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO uvedl, že neprodleně zprostí ředitele GIBS Michala Murína výkonu služby. Nemá v něj důvěru, řekl poslancům na jednání bezpečnostního výboru, který se zabývá jejich sporem.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:25 15. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín a premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín a premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: ČTK/Milan Malíček, Právo, Profimedia | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Babiš se rozhodl i na základě dokumentů státních zástupců. V jednom z nich se podle Babiše mimo jiné píše, že Murín účelově lhal žalobcům v kauze, v níž byl prověřován vysoce postavený policista.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrej Babiš po bezpečnostním výboru odpovídal na dotazy novinářů. Na místě natáčela Zdeňka Trachtová

„Pan Murín se zpronevěřil všemu, své instituci, kterou řídí, zákonu o služební kázni a služebnímu slibu,“ řekl premiér. Opět zpochybnil i hospodaření inspekce.

Premiér mluvil i o dalších výtkách, které podle něho vznášejí vůči inspekci státní zástupci. Uvedl mimo jiné, že se GIBS snaží dostat ke spisovým materiálům, které „benevolentně zpřístupňuje“ podezřelým, nerespektuje rozhodnutí státních zástupců a chce nasazovat odposlechy bez dostatečného zdůvodnění.

Murín je podle Babiše ohrožením demokracie, jeho chování pokládá za skandální. „Místo aby pomáhal rozkrývat trestnou činnosti policistů, tak ji zakrýval,“ řekl novinářům při odchodu z jednání výboru.

Kauza Murín: Bývalý premiér měl konat. Co je v dokumentu, je skandální, řekl Babiš

Číst článek

Zproštění výkonu služby se podle ministerského předsedy teprve musí připravit. Bude podle jeho slov dočasné. Babiš zopakoval, že Murínovo odvolání nenavrhoval.

Ředitele GIBS jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny. Odvolat ho lze pouze, pokud je proti němu zahájeno trestní stíhání nebo po uplynutí pětiletého mandátu.

Babiš hovořil o zproštění výkonu služby, což je jiný případ než odvolání z funkce. Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku. Učinit se to může v případě, že by ponechání podezřelého příslušníka ohrožovalo důležitý zájem služby nebo vyšetřování jeho jednání.

Premiér zpochybnil také efektivitu GIBS, když na jednoho příslušníka podle něj připadá jedna stíhaná osoba.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme