Švýcarsko 0:2 Česko

Babiš nedoplnil žádost, oznámil Koten. Výbor, který má řešit osud šéfa BIS, se tak v pátek nesejde

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu při výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek podle jeho předsedy Radka Kotena (SPD) neuskuteční. Premiér Andrej Babiš (ANO) totiž nepodal regulérní žádost pro její svolání. Koten to řekl České televizi.

Praha (Aktualizováno: 16:31 5. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představení kampaně SPD

Šéf bezpečnostního výboru Radek Koten na zahájení kampaně SPD | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. A uvedl, že tak nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

„Na termín schůze rezervovaný na pátek 7.30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzuji, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny,“ stojí ve středečním Kotenově dopisu členům výboru, který má agentura ČTK k dispozici.

7:3 pro Koudelku. Kdo z poslanců na bezpečnostním výboru podpoří současného šéfa BIS?

Číst článek

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) řekl, že tuto pravomoc za čtyři roky ani jednou nevyužil. „Navíc vláda doposud žádný návrh k projednání nepředložila, pokud vím. Ponechávám to tedy na předsedovi výboru,“ sdělil.

Funkční období nynějšího ředitele Michala Koudelky končí v polovině srpna. Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání právě v bezpečnostním výboru.

Myslím, že když je aktuální situace taková, jaká je, tak podle mého názoru nejideálnější, nejspravedlivější a nejčistší je, aby si to rozhodla nová vláda, řekl místopředseda výboru za koaliční ČSSD Jan Birke. Postup navrhne poslaneckému klubu i předsedovi ČSSD a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi. V takovém případě by měl v mezidobí vést civilní kontrarozvědku Koudelkův současný zástupce Jan Pavlíček.

Názory, že je pan premiér pod tlakem, jsou mimo. Za Koudelkou stojí, myslí si poslanec Králíček

Číst článek

Naopak člen výboru za opoziční STAN Vít Rakušan míní, že čistým řešením by bylo, aby vláda rozhodla o Koudelkově pokračování, nebo nepokračování ve funkci. Všechno ostatní jsou podle něho hry, alibismus a schovávání se před odpovědností. „Vláda má mít vlastního nominanta, kterého oznámí výboru, který zaujme stanovisko,“ řekl Rakušan. Nynější postup pokládá za bláznivý.

Babiš mluvil ve středu o politizaci záležitosti. Je opozice, která má v tom jasno a už si vybrala svého kandidáta, zase jiné strany říkají, že to máme nechat na příští vládu. Takže já myslím, že to v nejbližších dnech vyřešíme, řekl premiér novinářům v Ostravě.

Babiš bude o šéfovi BIS jednat s předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem v pondělí. Poté oznámí stanovisko vlády.

Kontrarozvědka ve svých zprávách opakovaně upozorňuje na nebezpečí práce ruských a čínských špionů na českém území. Její pracovníky opakovaně ocenila vláda, sněmovna, Senát nebo spojenci.

Kritizuje ji naopak dlouhodobě prezident Zeman, který několikrát požadoval konec Koudelky v čele této tajné služby. V květnu nevyhověl pošesté návrhu vlády na jeho povýšení do generálské hodnosti. Loni koncem roku předal Babišovi kritický materiál ohledně Koudelky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme