„Myslím, že každý vedoucí pracovník nebo manažer by měl občas vypálit do normálního světa, aby si uvědomil, že ten pocit všechno vím, všechno znám, prostě neplatí,“ říká převozník Konstantin Wiesner.
Během nočních dešťů v povodí Berounky a Otavy spadlo místy až 50 milimetrů srážek, řeka Radbuza proto zůstává na třetím povodňovém stupni. V pondělí meteorologové očekávají další bouřky.
Velký Bolevecký rybník patří k nejoblíbenějším rekreačním místům v Plzni. I díky dopouštění vody z nedaleké řeky Berounky už má dokonce hladinu na normálním stavu.
Vraždu dvaatřicetiletého cizince vyšetřoval speciálně ustavený tým kriminalistů od 12. ledna 2023. Náhodný kolemjdoucí tehdy uviděl v Berounce v okrajové městské oblasti Plzně.
Během letošního relativně deštivého jara se sice na většině území s výjimkou severozápadních Čech hladina spodních vod doplnila, kvůli vysokým teplotám a nedostatku srážek nyní ale znovu klesá.
Hlodavců se zploštělým ocasem v hlavním městě každý rok přibývá. Do jednoho bobřího teritoria v Komořanských a modřanských tůních se podívala i redaktorka Tereza Cedidlová.
Od pátku pršelo nejvíce v jihozápadní polovině Čech v okolí Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Ve velmi silných bouřkách tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy probíhá výzkum rybích mozků a očí. Vědci chtějí zjistit, nakolik jsou říční ryby adaptované pro vidění v proudící vodě.
Nadměrný odlov způsobil, že bobři na dvě stě let z české krajiny prakticky vymizeli. Dnes se ale houfně vracejí a kolem českých řek, říček a potoků se jim evidentně zalíbilo.
„Vláčkaři, kteří chytají na umělé nástrahy, jsou natěšení. Někteří si v zahajovací den vezmou dovolenou a užijí si to první nahození třpytky anebo i ten lov na rybičku,“ tvrdí hospodář Jiří Anderle.
První povodňový stupeň měla v 7.00 Želivka v Nesměřicích na Kutnohorsku, Blanice v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku, Kocába ve Štěchovicích, Berounka ve Zbečně a Vltava v Praze-Chuchli.
Opatření budou vybudována na pravém břehu slepého ramene Berounky, známého jako Krňák, které se nachází jižně od soutoku Vltavy a Berounky. Přebudována bude současná opěrná zeď zámeckého parku.
Srub fialového poustevníka je schovaný pod Týřovem, stejně jako samotná zřícenina. Na hrad dříve jezdily kočáry tažené koňmi, dneska se opičí stezkou vyšplhají jen pěší.
Zastupitelé hlavního města rozhodli o změně územního plánu pro stavbu provizorní lávky v Troji. Zastupitelé rovněž oznámili vypsání zakázky na vybudování nové lávky přes Berounku v Radotíně.
Zástupci Středočeského kraje a Povodí Vltavy se shodli na tom, že přehrada na Berounce nejspíš nebude. Proti případnému budování suché hráze protestovali v minulých týdnech starostové z Křivoklátska i ochránci přírody. Hejtmanství se dnes se starosty dohodlo, že bude hledat jiné řešení, jak ochránit obce na Berounce před povodní.
Zabránit ničivé stoleté vodě na dolním toku Berounky se dá podle Povodí Vltavy jen stavbou suché hráze. Ta by mohla vzniknout v Roztokách u Rakovníka, uprostřed CHKO Křivoklátsko, Návrh je zatím na úplném začátku, už teď ale proti němu protestují jak starostové z Křivoklátska, tak i ochránci přírody, kterým se nelíbí případné dopady na chráněnou krajinnou oblast. Starostové níže po proudu návrh naopak vítají.
Dvoumetrová ploutev žraloka měla podle záměru umělců zdobit koryto řeky Berounky u Dobřichovic. Plastika, kterou vytvořili předloni při sochařském sympoziu Cesta mramoru, je ale stále na souši. Zákon totiž umisťování soch do řeky nepovoluje.
Majitelů motorových člunů přibývá, v současnosti jich je více než 70 tisíc. Za nárůstem stojí i dubnová vyhláška, která menším plavidlům povoluje vjezd na dříve zakázané vodní plochy. Podle některých starostů i plavců jsou ale právě takové čluny nebezpečné a hlučné.
Středočeský kraj chce rozvířit diskusi o tom, jestli by nebylo dobré postavit na neregulované Berounce přehradu. Samotný nápad postavit vodní dílo je starý víc než 70 let. Přehrada tehdy měla sahat od Roztok na Rakovnicku až skoro k Plzni. Postupně vodohospodáři v plánech přehradu zmenšovali a nakonec od ní v 80. letech minulého století z mnoha důvodů úplně upustili.
Nejen atrakce v místním aquaparku pravidelně navštěvují obyvatelé Berouna. Naučili se chodit také do plaveckého bazénu, který je součástí areálu. A týká se to také seniorů. I díky nim patří město u řeky Berounky v posledních letech k protagonistům Plavecké soutěže měst. Ne všechny nově vybudované aquaparky ovšem mají plavecký bazén k dispozici.
Ve vodáckých kempech je v plném proudu příprava na letošní sezonu. Leckde už oficiálně začala, ale zatím zejí tábořiště prázdnotou. Vodáci se objevují spíš výjimečně. Dobrá zpráva je, že mnohé kempy chystají různá vylepšení a ceny zůstanou na loňské úrovni.
Velká voda z rozvodněné Berounky a následné přívalové deště zanechaly loni na jaře škody v řádech desítky milionů korun. Opravy děravých silnic v Černošicích a Řevnicích v Praze-západ jsou ale v nedohlednu. Města sice zažádala o popovodňové dotace ministerstvo dopravy, stát jim ale žádosti neuznal. Prý nechtějí cesty opravovat, ale dělat je rovnou nové. A na to se dotace nevztahuje.
V Berouně začaly opravy cyklostezek poničených povodněmi. Stavební firma musí dokončit práce do 15. prosince, jinak bude mít město problém s čerpáním dotací. Počasí ale opravám nepřeje.
Sehnat práci je v některých regionech nesnadné i pro zdravé lidi, s handicapem je to ale mnohonásobně složitější. Přesto se najdou zaměstnavatelé, kteří nabídnou práci i lidem se zdravotním postižením. V Berouně to udělala spořitelna. Do své pobočky pozvala na stáž silně slabozrakou Taťánu Polnarovou.